Zamknij

Od soboty można biwakować w lesie. Jest komunikat ministerstwa

01.06.2020 19:16
Biwakowanie w lesie
fot. Biwak na Kaszubach/Marek Michalak/East News (zdjęcie poglądowe)

Od soboty 6 czerwca będzie można swobodnie korzystać z infrastruktury znajdującej się w lasach oraz parkach narodowych w całej Polsce - poinformował w poniedziałek resort środowiska. Oznacza to, że otwarte zostaną np. miejsca do biwakowania, czy ścieżki edukacyjne.

Ministerstwo w opublikowanym na swojej stronie internetowej komunikacie przypomniało, że lasy zostały ponownie otwarte dla spacerowiczów 20 kwietnia. W związku z koronawirusem wcześniej zostały one zamknięte. Mimo otwarcia lasów, na razie wyłączona z użytkowania jest mała infrastruktura leśna - place zabaw, wiaty, miejsca biwakowania ścieżki edukacyjne czy miejsca przeznaczone do aktywnego wypoczynku.

"W sobotę 6 czerwca zostaną otwarte i te obiekty. Odbędzie się to w ramach kolejnego - czwartego - etapu odmrażania polskiej gospodarki" - zaznaczono w oświadczeniu. Resort dodał, że w rozporządzeniu dotyczącym otwarcia klubów fitness, teatrów i kin "nie ma już zapisów dotyczących małej infrastruktury leśnej oraz miejsc biwakowych, co oznacza, że nie obowiązuje już zakaz korzystania z nich".

Likwidacja zapisów o zamknięciu małej infrastruktury jest możliwa dzięki wysiłkom rządu i wszystkich Polaków w walce z COVID-19. Osobiście się starałem, by otwarcie nastąpiło jak najwcześniej, z drugiej zaś strony by maksymalnie zabezpieczyć zdrowie spacerowiczów

- podkreślił cytowany przez MŚ szef resortu środowiska Michał Woś. Ministerstwo zastrzegło jednak, że nadleśniczowie czy dyrektorzy parków - jeżeli tak uznają - będą mogli pozostawić takie obiekty jeszcze zamknięte.

Koronawirus. Rząd znosi kolejne obostrzenia

Przypomnijmy, że rząd od kilku tygodniu regularnie znosi kolejne obostrzenia, wprowadzone wcześniej w celu walki z epidemią koronawirusa. Zniesiono już m.in. obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni otwartej, chyba że w miejscu zatłoczonym (nakaz ten nadal obowiązuje w sklepach, galeriach handlowych, urzędach czy środkach transportu publicznego). Cały czas obowiązuje natomiast konieczność zachowania 2-metrowego dystansu (chyba, że dane osoby są spokrewnione bądź mieszkają ze sobą). 

Zobacz także

Z powrotem otwarto także bary, kawiarnie i restauracje. Klienci do momentu aż usiądą przy stole, muszą mieć na sobie maseczki. Między stolikami ma być zachowana odległość co najmniej dwóch metrów, obowiązuje również obsługa kelnerska. O 18 znów działają także zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, a od 6 czerwca znów działać mają kina, teatry, siłownie i kluby fitness. Z kolei od 25 maja każda gmina będzie mogła zadecydować o otwarciu szkół dla dzieci klas I-III. Obecność w szkole nie będzie obowiązkowa.  

Zobacz także

Rząd dopuścił też możliwość organizowania zgromadzeń do 150 osób (przy zachowaniu dystansu i obowiązku noszenia maseczek), wesel i inne uroczystości rodzinne (także do 150 osób - uczestniczy uroczystości nie będą musieli zasłaniać nosa ani ust) a także zniósł limit osób podczas nabożeństw religijnych. 

RadioZET.pl/PAP/www.gov.pl