Zamknij

Naukowcy: Polska w gronie krajów, które najgorzej radzą sobie z koronawirusem

14.05.2020 09:33
Naukowcy: Polska w gronie krajów, które najgorzej radzą sobie z koronawirusem
fot. MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

Koronawirus na świecie. Chińscy naukowcy stworzyli prognozę dla ponad 60 państw, najbardziej dotkniętych pandemią. Dla Polski nie ma jednak dobrych wieści.

Koronawirus w Polsce. Zakażonych SARS-CoV-19 w naszym kraju jest już ponad 17 tysięcy, zaś ofiar śmiertelnych Covid-19 – 861. Rząd tymczasem znosi kolejne obostrzenia i już od poniedziałku (18 maja) będzie można pójść do salonu fryzjerskiego, kosmetycznego lub restauracji.

Jak poradzimy sobie z pandemią? Niestety, naukowcy nie mają dla nas najlepszych wieści. Polska znalazła się w grupie 12 krajów, w których wciąż dziennie pojawia się dużo nowych zakażeń przy jednocześnie zbyt małej liczbie wykonywanych testów na koronawirusa.

Badanie przeprowadzili naukowcy z Fujian Normal University w Chinach. Wzięli oni pod uwagę kraje, w których pandemia koronawirusa wciąż się rozwija. Sytuację poszczególnych, wybranych państw przeanalizowali w oparciu o dzienny przyrost zakażeń SARS-CoV-19 i liczbę wykonywanych tam testów.

"Epidemie COVID-19 postępują różnie w różnych krajach. Analizy porównawcze codziennych nowych przypadków pokazują, że 61 najbardziej dotkniętych koronawirusem krajów można podzielić na cztery typy (…). 12 krajów w fazie statycznej, w tym USA i Wielką Brytanię, cechuje w dużej mierze stała liczba nowych, codziennych przypadków SARS-CoV-19 w ciągu ostatnich 14 dni. Co więcej, te kraje w fazie statycznej mają ogólnie znacznie mniejszą liczbę wykonywanych testów, ale poziom dziennych zachorowań na COVID-19, niż kraje z tendencją spadkową" – napisano w abstrakcie publikacji.

Polska nie poradzi sobie z koronawirusem?

W kręgu badań znalazło się łącznie 61 państwa, które podzielono wg następujących kryteriów:

-  kraje, w których pandemia koronawirusa słabnie (22 państwa),

 - kraje, w których pandemia wzrasta (20 państw),

- kraje, w których pandemia utrzymuje się na stabilnym poziomie (12 państw),

- kraje, których sytuacja w związku z koronawirusem jest niepewna i trudna do oszacowania (7 państw).

Zobacz także

Jak czytamy w witrynie Medrxiv.org, zalecenie dla państw, które znalazły się w dwóch pierwszych grupach są dość jasne. Albo powinny trzymać się podjętych w walce z koronawirusem metod albo dostatecznie je zwiększyć.

sytwpolsce

Medrxiv.org/źródła (screen)

Zobacz także

Z kolei zdecydowanie najgorszą sytuację mają państwa, w których pandemia nie posuwa się w żadnym kierunku, tylko trwa w martwym punkcie. Wśród tych 12 krajów jest Polska. Pozostałe z nich to: USA, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, Chile, Rumunia, Kanada, Filipiny, Algieria, Szwecja i Mołdawia.

medrxiv

wykres: Medrxiv.org/źródła (screen)

Polska wykonuje za mało testów na koronawirusa?

Fundamentalnym czynnikiem, łączącym wymienione państwa, jest utrzymujący się na statycznym poziomie dzienny przyrost nowych zakażeń oraz zbyt niska liczba wykonywanych testów – nieproporcjonalna w stosunku do liczby wykrywanych zachorowań. W krajach, w których pandemia maleje, wykonuje się o wiele więcej testów.

Zobacz także

Ustalenia te sugerują, że możliwości testowania (w tych krajach) są opóźnione względem rozprzestrzeniania się epidemii, tj. liczba codziennych nowych przypadków jest prawdopodobnie mniejsza niż realna dzienna liczba nowych infekcji. Nieświadomi zakażeni przenoszą wirusa na kolejne osoby i to sprawia, że epidemia może być tam nie do zatrzymania

-  napisali naukowcy we wnioskach, płynących z badania.

RadioZET.pl/Medrxiv.org/NaTemat.pl