Zamknij

Przedstawiciele sanepidu modlili się na Jasnej Górze. "Potrzebują modlitwy"

05.10.2020 23:56
Zdjęcie ilustracyjne. Pielgrzymka na Jasną Górę
fot. MAREK LASYK/REPORTER

Przedstawiciele służb sanepidu z całej Polski w sobotę uczestniczyli w 14. pielgrzymce na Jasną Górę. Ze względu na epidemię pielgrzymka tego środowiska była mniej liczna. Uczestnicy modlili się o jak najszybsze zakończenie pandemii oraz o siły do pracy.

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza. Sytuacja stale się pogarsza, w ośrodkach opieki, szpitalach oraz placówkach oświatowych powstają kolejne ogniska zakażeń. Może zabraknąć miejsca dla chorych – alarmują pracownicy służby zdrowia. Druga fala epidemii jest o tyle gorsza, że zbiega się z coroczną plagą grypy. W poniedziałek 5 października 2020 r. w Polsce odnotowano kolejne 2006 przypadków zakażeń SARS-CoV-2, 29 osób zmarło. Od początku pandemii w naszym kraju Covid-19 potwierdzono łącznie u 102 080 osób.

Tymczasem przedstawiciele sanepidu z całej Polski w sobotę uczestniczyli w… pielgrzymce na Jasną Górę. Uczestnicy modlili się o jak najszybsze zakończenie pandemii oraz o siły do pracy.

Zobacz także

Obecny na spotkaniu główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas podkreślił, że daje ono możliwość podziękowania wszystkim pracownikom inspekcji sanitarnej za to, że w tak trudnym czasie podołali wyzwaniom rzeczywistości epidemicznej.

Będę dziękował. To są słowa, których ciągle jest za mało. To są słowa dla tych, którzy sprostali. Inspekcja, biedna inspekcja przez całe lata, okrojona, z brakami kadrowymi, dała radę. Pokazaliśmy, że jesteśmy potrzebni, i za to wszystkim pracownikom inspekcji sanitarnej należy się zwykłe słowo: dziękuję

Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny

"Jesteśmy bardzo, bardzo zmęczeni, robimy to od długiego czasu, od ponad pół roku, 24 h na dobę, często pracując w niespecjalnie dobrych warunkach, bez linii telefonicznych. Cała masa ludzi jest niezadowolona z tego, że się nie można było chociażby do nas dodzwonić, ale myśmy naprawdę wtedy pracowali. I mamy teraz poczucie, że będzie lepiej, bo mamy szansę na bardzo szybkie ucyfrowienie inspekcji, na znacznie większe środki finansowe, niż mieliśmy do tej pory. Rok 2021 to jest rok z istotnie większym budżetem dla inspekcji sanitarnej, więc mamy perspektywę" – dodał główny inspektor sanitarny.

Przedstawiciele sanepidu na pielgrzymce na Jasną Górę

"To trudny rok, skrajnie trudny rok, ale podołaliśmy. Jeszcze wiele przed nami, i potrzebujemy siły. To mała pielgrzymka, bardzo mała, musimy się dystansować, ale chcieliśmy zachować tradycję pielgrzymowania" – podkreślił Jarosław Pinkas.

Zobacz także

Mszę dla pielgrzymów odprawiono w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej bpa Andrzeja Przybylskiego.

Zobacz także

"To środowisko, jak każde, potrzebuje bożej opieki, wsparcia. Ale w tym czasie pandemii, w czasie koronawirusa, kiedy służba sanitarna jest naprawdę przepracowana, ciągle walcząca z takim dziwnym wrogiem, jakim jest wirus, podejmująca czasem bardzo trudne decyzje - dzisiaj te służby potrzebują naszej modlitwy i naszego wsparcia. Ich praca jest nieoceniona. Chcemy Bogu za tę pracę podziękować, może też przeprosić za różne złe głosy, za posądzenia i roszczenia. Bo łatwo jest pewnie stać z boku, udawać mądrego, czasem osądzać, a o wiele trudniej jest być na froncie, służyć, podejmować czasem bardzo trudne decyzje dla życia społecznego, czasem wbrew naszym przyzwyczajeniom, nawykom - ale przecież dla naszego zdrowia, naszego bezpieczeństwa" - powiedział bp Przybylski.\

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.p/PAP/Ministerstwo Zdrowia-Twitter