Zamknij

Będą kontrole w sklepach i galeriach. "Służby będą egzekwowały kary"

30.11.2020 22:00
Mateusz Morawiecki
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Będą kontrole w sklepach i galeriach handlowych. W sobotę zlecił je MSWiA premier Mateusz Morawiecki. Ich celem jest sprawdzenie, czy przestrzegane są zasady reżimu sanitarnego. W przypadku kiedy te reguły nie będą przestrzegane, stosowne służby będą egzekwowały kary - mówił w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

Koronawirusem ostatniej doby w Polsce zakaziło się 5733 osób, jest to najmniej od 13 października. Z powodu Covid-19 zmarło 121 chorych.

Zobacz także

Michał Dworczyk, szef KPRM w telewizji wPolsce.pl zwrócił uwagę, że od kilku dni notujemy wyraźny spadek liczby zachorowań. Jak jednak podkreślił, "to nie jest absolutnie czas na hurraoptymizm, powinniśmy patrzeć z optymizmem w przyszłość, ale z ostrożnym optymizmem". Wyraził jednocześnie nadzieję, że ograniczenia, które zostały wprowadzone i do których większa część społeczeństwa się zastosowała przyniosły pozytywne efekty.

Koronawirus w Polsce. Będą kontrole sanitarne w sklepach i galeriach. Zlecił je Morawiecki

Dopytywany o kwestię tłumów w galeriach handlowych z ostatniego weekendu minister ocenił, że są one niepokojące.

Dlatego premier jeszcze w sobotę zlecił Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęcie działań na rzecz kontroli w tych punktach handlowych, czy rzeczywiście przestrzegane są zasady. Galerie zostały otwarte, szereg punktów handlowych zostało otwartych, ale cały czas obowiązuje nas reżim sanitarny. Nie tylko zasłanianie nosa i ust, nie tylko dezynfekcja, ale również określona liczba (osób) przypadająca na określoną powierzchnię handlową

Michał Dworczyk, szef KPRM

Musimy przestrzegać tego, muszą pamiętać o tym obywatele, muszą pamiętać o tym właściciele sklepów. W przypadku, kiedy nie będą te reguły przestrzegane stosowne służby będą egzekwowały kary związane z nieprzestrzeganiem tych zasad - ostrzegł Dworczyk.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/wPolsce.pl