Zamknij

Rząd znosi kolejne obostrzenia. Co z noszeniem maseczek?

14.05.2020 07:55
Rząd znosi kolejne obostrzenia. Co z noszeniem maseczek?
fot. Mateusz Jagielski/East News

Rząd rozpoczął trzeci etap łagodzenia obostrzeń, wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Od poniedziałku otwarte będą salony fryzjerskie, kosmetyczne oraz restauracje, bary i kawiarnie. Czy nadal musimy nosić maseczki?

Koronawirus w Polsce. SARS-CoV-19 zakaziło się już ponad 17 tysięcy osób w naszym kraju, a 861 zmarło z powodu Covid-19. Rząd znosi kolejne restrykcje, wprowadzone wcześniej w związku z pandemią. 18 maja możemy już umówić się na wizytę u kosmetyczki czy fryzjera, a także pójść do restauracji. Wszystko oczywiście będzie działać na nowych zasadach sanitarnych.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że sukcesywne znoszenie obostrzeń nie zwalnia nikogo z noszenia maseczki i zachowania dystansu społecznego.

Nadal, aż do odwołania, mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych

-  przypomina Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy resortu.

Maseczki - wciąż będą obowiązywać?

Gospodarka od najbliższego poniedziałku, czyli 18 maja, wchodzi w III etap znoszenia restrykcji, które zostały nałożone przez rząd, by zminimalizować rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa. Do pracy tym razem powrócą fryzjerzy i kosmetyczki. Przywrócona zostanie też działalność gastronomiczna, przy zastrzeżeniu jednak, że będzie się ona odbywać jedynie na zewnątrz, w ogródkach restauracyjnych. Równocześnie też od 25 maja ruszą zajęcia opiekuńcze w klasach I-III oraz konsultacje dla ósmoklasistów i maturzystów.

"Odmrażamy gastronomię i salony kosmetyczne. Od 18 maja będziemy mogli: skorzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów, zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym (w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej). Ważne! Gość będzie mógł zjeść posiłek zarówno na sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym" - brzmi komunikat na stronie Ministerstwa Zdrowia, opublikowany w środę 13 maja br.

Zobacz także

"Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach" - czytamy na stronie resortu.

Zobacz także

Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia zauważył, że pomimo tego, iż uwalniane są kolejne dziedziny życia, wciąż obowiązują określone zasady sanitarne. Niezwykle ważne jest zachowanie dystansu społecznego oraz zakrywanie ust i nosa maseczką, apaszką czy kawałkiem odzieży.

Zobacz także

Pamiętajmy, że noszenie maseczki na brodzie lub pod nosem to nie jest odwaga i pewien szpan, ale daleko posunięty egoizm i brak odpowiedzialności. Maseczka nie ma nas chronić przed innymi, ale innych przed nami - przed zakażeniem od nas, jeżeli bylibyśmy nosicielem

- powiedział Andrusiewicz.

Zakrywanie nosa i ust w miejscach publicznych

Zobacz także

Rząd wprowadził 16 kwietnia, aż do odwołania, obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych, m.in. na ulicach, w sklepach, kościołach, na targowiskach i dworcach.

Zobacz także

Maseczek nie muszą nosić m.in. dzieci do ukończenia 4 lat oraz osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, osoby niesamodzielne i niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym albo głębokim.

RadioZET.pl/PAP