Zamknij

Niedzielski zapowiada koniec pandemii? Zdradza też cenę szczepionki na Covid-19

18.09.2020 15:11
Adam Niedzielski na konferencji MZ
fot. PAP/Radek Pietruszka

Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że na wiosnę będziemy mieli szczepionkę, co definitywnie zakończy pandemię koronawirusa – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdradził również cenę specyfiku. Poinformował również o bezpłatnych szczepionkach na grypę, dla osób, które osiągnęły 75. rok życia.

Szczepionka na Covid-19 dostępna w Polsce już wiosną? Tak zapowiedział w trakcie piątkowej konferencji prasowej nowy minister zdrowia Adam Niedzielski. Warto przypomnieć, że jeszcze niedawno – a dokładniej kilka dni temu, 11 września 2020 - obecny szef resortu w rozmowie z Wirtualną Polską deklarował, iż szczepionka pojawi się w Polsce jeszcze w tym roku, pod koniec grudnia. „Prace nad szczepionką trwają już od dłuższego czasu, praktycznie od początku pandemii. Jesteśmy z innymi krajami Unii Europejskiej w ścisłej współpracy, została utworzona specjalna grupa zakupowa. Ta grupa zakupowa prowadzi negocjacje z kilkoma dostawcami. Jeden z nich, który jest najbardziej zaawansowany, zadeklarował, że już pod koniec grudnia szczepionka będzie dostępna” – mówił Niedzielski w programie "Newsroom" WP.

W czasie piątkowej konferencji prasowej szef resortu Zdrowia wyjaśnił procedurę finansowania badań nad szczepionką na koronawirusa. Powiedział, że jest europejski mechanizm zakupowy, w którym wszystkie kraje Unii Europejskiej "zrzucają się" na szczepionkę.

Wszystkie kraj członkowskie finansują czy współfinansują granty, które są przekazywane do firm, które bardzo intensywnie pracują. To oznacza, że ryzyko jest zdywersyfikowane i nie mamy takiej sytuacji, że jeżeli badania kliniczne w jednej z tych firm nie powiodłyby się, to mamy sytuację patową

Adam Niedzielski, minister zdrowia

W ocenie szefa resortu zdrowia mamy obecnie sytuację komfortową. "Jest siedmiu, ośmiu potencjalnych dostawców. Jeden z tych dostawców, który najbardziej dynamicznie rozwija swoją pracę, jest w trzeciej fazie badań klinicznych, a są cztery".

Kiedy szczepionka na Covid-19 w Polsce? Minister podaje nową datę

Wspomniał, że pojawiła się deklaracja od jednego z dostawców, że produkcyjnie będzie gotowy na koniec grudnia.

Co prawda jest pewne wstrzymanie. Nie podzielałbym, aż tak dużego optymizmu, że w grudniu będziemy już mieli produkt dostępny, ale myślę, że realnie na wiosnę jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że będziemy mieli szczepionkę, co tak naprawdę definitywnie zakończy pandemię

Adam Niedzielski, minister zdrowia

Pytany o cenę szczepionki na Covid-19, powiedział, że każda z firm deklaruje inne wartości kontraktowe, ale pierwsza cena, która się pojawiła jest stosunkowo niska, bo niecałe 2 euro.

Niedzielski: będzie ponad pół miliona więcej szczepionek na grypę

"Udało nam się zwiększyć dostępność szczepień na grypę w Polsce. Dzisiaj zostało wydane polecenie o zwiększenie rezerw materiałowych w zakresie szczepionek na grypę na ponad pół miliona szczepień" – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zobacz także

Podczas piątkowej konferencji prasowej szef MZ poinformował, że dostępność szczepień na grypę w Polsce będzie zwiększona. Dzisiaj zostało wydane polecenie o zwiększenie rezerw materiałowych w zakresie szczepionek na grypę na ponad pół miliona szczepień. Jesteśmy po zakończonym postępowaniu zorganizowanym przez Agencję Rezerw Materiałowych. Będziemy korzystali z tych ofert, które już zostały złożone" – przekazał.

Zobacz także

"Myślę, że jest to bardzo ważna informacja, na którą czekają nasi obywatele i myślę, że można powiedzieć, że możemy czuć się bezpiecznie" – dodał Niedzielski.(PAP)

Szczepionki na grypę bezpłatne. Dla kogo?

Osoby powyżej 75. roku życia i pracownicy medyczni mają bezpłatne szczepionki na grypę – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podkreślił, że osoby starsze powyżej 75. roku życia i pracownicy medyczni mają szczepionki refundowane.

Zobacz także

Powiedział, że te osoby mogą dostać szczepionki w aptece na receptę, która jest w pełni refundowana, lub dokonać takiego szczepienia przez przychodnie.

Mówiąc o strategii odbudowania zdrowia Polaków powiedział, że został wprowadzony obowiązek sprawozdawczy, aby przychodnie pokazywały, ile jest porad w formie tele, a ile w formie tradycyjnej.

Podkreślił, że jest zdeterminowany, żeby przywracać normalność. "Mamy pewnego rodzaju napięcie ze środowiskiem lekarzy rodzinnych. Staram się przeforsować pacjencki punkt widzenia" – oświadczył Niedzielski.

Zobacz także

Minister Zdrowia powiedział, że kolejnym jego priorytetem będzie odbudowa zdrowia wśród Polaków, które było zaniedbane przez zaniechanie profilaktyki. Będziemy chcieli przygotować duży program profilaktyczny dla każdego Polaka, który pozwoli na wykonanie podstawowych badań, żebyśmy po okresie pandemii mogli zdiagnozować zaniedbania dotyczącego naszego organizmu. Po drugie będę chciał zachęcić do zwiększonego korzystania ze specjalistyki. Rozważamy zniesienie limitów, jeżeli chodzi o rozliczanie specjalistyki" – powiedział Niedzielski.

Powiedział, że będzie coraz więcej testów wydawanych przez lekarzy rodzinnych.

"Nie jest najważniejszym wskaźnikiem pandemii liczba zrobionych testów, ale to, ile mamy ciężkich przypadków, czyli osób, które są przy wsparciu respiratorowym, tlenowym, oraz ile mamy zgonów. Z tej statystyki wynika, że jesteśmy (...) na najlepszych miejscach w Europie" – powiedział szef resortu zdrowia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/TVN24/PAP