Zamknij

W szpitalach nie ukrywano łóżek. Wojsko skontrolowało lecznice

25.11.2020 11:55
Łóżka szpitalne dla pacjentów z Covid-19
fot. MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

Wojsko nie znalazło szpitalnych łóżek, które zdaniem ministra zdrowia mieli ukrywać dyrektorzy szpitali - ustalił reporter Radia ZET Maciej Bąk.

Żołnierze nie znaleźli żadnych wolnych łóżek rzekomo ukrywanych przez dyrektorów szpitali - dowiaduje się Radio ZET. "Nie taki był zamysł naszych działań" - powiedział reporterowi Maciejowi Bąkowi rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej pułkownik Marek Pietrzak.

Na początku listopada minister zdrowia Adam Niedzielski uzasadniał wysłanie żołnierzy do szpitali: "Mamy do czynienia często z pewnym niezrozumiałym ukrywaniem tych łóżek, które faktycznie są dostępne, a niekoniecznie dyrektor jednostki chce tego pacjenta przyjmować".

W szpitalach ukrywają łóżka? Kontrola WOT tego nie wykazała

Dziś, na pytanie reportera Radia ZET o to ile takich "ukrytych" łóżek ujawnili wojskowi, płk Pietrzak odpowiada: "Nie mogliśmy "znaleźć ukrytych łóżek", bo przecież dane, które wprowadzamy do systemu, otrzymujemy od dyrekcji placówek".

Zobacz także

Lekarze, z którymi rozmawiali dziennikarze Radia ZET, przyznają, że żołnierze dla pracowników szpitali są dużym wsparciem. Na każdym z oddziałów "covidowych" za raportowanie odpowiada trzech wojskowych (to żołnierze wojsk operacyjnych, a nie terytorialsi), którzy zmieniają się co osiem godzin. Co trzy godziny wysyłają raport o dostępnych łóżkach do centrali. Żołnierze wysyłają takie raporty z prawie 350 placówek medycznych w całej Polsce.

Słowa ministra Niedzielskiego z 3 listopada wzbudziły oburzenie wśród środowiska lekarskiego. "Posądzanie i mówienie, że dyrektorzy szpitali chowają łóżka (dla pacjentów z koronawirusem), jest moim zdaniem obraźliwe i nie powinno mieć miejsca", mówił Radiu ZET na początku listopada Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Żeromskiego w Krakowie.

RadioZET.pl/BC