Zamknij

Portugalia. Premier nazwał lekarzy ''tchórzami''. Wcześniej grożono medykom

24.08.2020 16:43
Koronawirus
fot. East News/JACEK DOMINSKI (zdjęcie ilustracyjne)

Portugalia. Premier Antonio Costa w trakcie wywiadu prasowego nazwał lekarzy "tchórzami". Środowisko medyczne oczekuje przeprosin od szefa rządu. 

Związki zawodowe reprezentujące lekarzy, a także Izba Lekarska (OM) w Portugalii żądają, aby premier Antonio Costa przeprosił medyków w swoim kraju za to, że powiedział o lekarzach, że są "tchórzami".

Portugalia. Premier Antonio Costa nazwał lekarzy "tchórzami"

Wypowiedź premiera Portugalii w sieci pojawiła się w niedzielę. Jak twierdzi kancelaria Costy to fragment nagrania dla lizbońskiego tygodnika "Expresso". Komentarz, który tak zbulwersował tamtejsze środowisko medycznie, nie pojawił się w drukowanej wersji wywiadu, a także w nagraniu rozmowy na portalu tygodnika. Opublikowany został na jednej ze stron internetowych.

Zobacz także

Rząd twierdzi, że obraźliwy komentarz wobec lekarzy został wykradziony redakcji tygodnika. Sprawę zgłoszono do prokuratury. Natomiast szefowie tygodnika twierdzą, że słowa Costy na temat lekarzy zostały nagrane w wyniku ataku hakerskiego na jednym z obecnych na miejscu wywiadu komputerów.

Zobacz także

W przerwie wywiadu szef portugalskiego rządu przekonany, że kamera jest wyłączona, skrytykował lekarzy z regionu Alentejo. Wcześniej ujawnili oni liczne zaniedbania w domu opieki społecznej w mieście Reguengos de Monsaraz. Z powodu Covid-19 zmarło tam 18 osób.

Ci goście to tchórze

- powiedział Antonio Costa dziennikarzom “Expresso”. Redakcją tego tygodnika kieruje przyrodni brat premiera, Ricardo Costa.

Portugalskie Ministerstwo Zdrowia groziło lekarzom?

Jak donoszą portugalskie media, przedstawiciel tamtejszego resortu zdrowia miał "zastraszać kilku lekarzy", którzy ujawnili nieprawidłowości w domu opieki w Reguengos de Monsaraz.

Zobacz także

W tym ośrodku, który podlega władzom państwowym, doszło do masowych zakażeń SARS-CoV-2. Na 84 podopiecznych koronawirusem zaraziło się 80 osób. 18 seniorów zmarło z powodu Covid-19.

RadioZET.pl/PAP