Zamknij

Początek roku szkolnego. Rząd Portugalii wprowadzi stan nadzwyczajny

28.08.2020 09:23
Zdjęcie ilustracyjne
fot. Julian Sojka/East News

Koronawirus w Portugalii. W związku ze zbliżającym się początkiem roku szkolnego rząd wprowadzi od połowy września nowe rygory sanitarne, by ograniczyć ryzyko zakażeń koronawirusem. Zapowiedziane w czwartek restrykcje będą obowiązywać w całym kraju

Koronawirus w Portugalii. Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa rządu Mariana Vieira da Silva, nowe obostrzenia będą obowiązywać na mocy tzw. stanu kontyngencji, którego ogłoszenie planowane jest na 15 września.

Przedstawicielka rządu wyjaśniła, że nowy stan nadzwyczajny zastąpi obowiązujący dotychczas w Portugalii stan alertu epidemicznego, na podstawie którego konieczne jest m.in. zachowanie dystansu społecznego w miejscach publicznych, a także noszenie maseczek w środkach transportu.

Zobacz także

Minister wyjaśniła, że nowe restrykcje mają zapobiec wzrostowi liczby zakażeń koronawirusem jesienią. Szczegóły dotyczące obostrzeń mają zostać podane na początku września.

Koronawirus w Portugalii. Rząd wprowadzi stan nadzwyczajny

Stan kontyngencji dotychczas wprowadzony został tylko w części aglomeracji Lizbony, gdzie m.in. ograniczono funkcjonowanie barów i dyskotek, a także sprzedaż alkoholu na ulicach, oraz nakazano wcześniejsze zamykanie placówek handlowych.

Zobacz także

Od poniedziałku w Portugalii widoczny jest wzrost przypadków zakażeń SARS-CoV-2. O ile na początku tygodnia w ciągu doby potwierdzano niewiele ponad 100 zakażeń, to pomiędzy środą a czwartkiem zanotowano 399 nowych infekcji.

Zobacz także

W ostatnich dniach spadła dobowa liczba zgonów na Covid-19. Pomiędzy niedzielą a poniedziałkiem było ich pięć, a minionej doby - dwa. Resort zdrowia szacuje łączną liczbę ofiar śmiertelnych Covid-19 na 1809.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP