Zamknij

Premier: wygrywamy z epidemią, liczba zakażeń spada

30.11.2020 16:21
Mateusz Morawiecki
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Mateusz Morawiecki opublikował wpis na Facebooku, w którym stwierdza, że rządowa strategia już „wygrywa” z epidemią koronawirusa w Polsce. Hamulec bezpieczeństwa przynosi skutek – przekonuje premier.

Koronawirusem ostatniej doby zakaziło się 5733 osób – najmniej od 13 października. Z powodu Covid-19 zmarło 121 chorych. Jak przekazało Ministerstwo Zdrowia, ostatniej doby wykonano także 25,1 tysiąca testów. Od kilku dni obserwowany jest znaczny spadek nowych infekcji z powodu SARS-CoV-2. Od samego początku pandemii w naszym kraju potwierdzono łącznie 990 811 zakażeń, 17 150 ludzi zmarło.

Zobacz także

Mateusz Morawiecki opublikował na Facebooku wpis, załączając wykres ilustrujący aktualne dane epidemiczne w Polsce. Premier stwierdził, że już jesteśmy na etapie "wygrywania" z koronawirusem. "Wszyscy czekamy na kolejne pozytywne informacje z frontu walki z koronawirusem. I oto na dobry początek tygodnia oraz ostatniego, świątecznego miesiąca roku, nadeszły kolejne dobre wieści" – zaczął swój wpis szef rządu.

Morawiecki: wygrywamy z epidemią, hamulec bezpieczeństwa przynosi skutek

"Nasz hamulec bezpieczeństwa, czyli restrykcje, przynoszą zamierzony skutek! Opinie i zalecenia ekspertów bywają bardzo niepopularne, a historia pokazuje, że często wręcz ignorowane. Za decyzjami, które podjęliśmy, stoi jednak wyłącznie troska o zdrowie i życie milionów Polaków" – napisał. Jak dodał, "w  tym przypadku rządowa Rada Medyczna do spraw Covid-19 przy Prezesie Rady Ministrów i rządowe Centrum Analiz Strategicznych przyjęły właściwe rekomendacje, a rząd w ekspresowym tempie wprowadził je w życie". Zdaniem premiera obecny spadek zakażeń jest efektem "właściwych decyzji".

Zobacz także

"Dane nie kłamią. Proszę spojrzeć na wykres. Wygrywamy z epidemią! Liczba zakażeń spada!" – czytamy. Morawiecki jednocześnie podkreślił, że do momentu otrzymania szczepionki należy skupić się na stosowaniu znanych środków zapobiegawczych. Wśród nich wymienił dystans społeczny, dezynfekcję oraz zakrywaniu ust i nosa. "Kochani - wytrzymajmy! Cierpliwość, dyscyplina i solidarność opłacą się nam wszystkim. Razem zwyciężymy wirusa!" – skwitował szef rządu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Ministerstwo Zdrowia/Twitter/MateuszMorawiecki-Facebook/