Zamknij

Koronawirus w ośrodku szkolno-wychowawczym. Kilka osób trafiło do szpitala

19.09.2020 18:44
Zdjęcie ilustracyjne
fot. KFP/REPORTER

Koronawirus w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim. "Zakażonych jest 66 osób – 36 pracowników i 30 wychowanków" – poinformował wojewoda lubelski Lech Sprawka. Źródła zakażenia w ośrodku na razie nie udało się ustalić. Wiadomo, że sytuacja jest poważna. Większość osób przebywa w izolacji, kilka zaś trafiło do szpitala.

Koronawirus w ośrodku szkolno-wychowawczym. "Pobiliśmy rekord w woj. lubelskim - 122 osoby (zakażone). Związane jest to z sześcioma rozwojowymi ogniskami. Największym jest ognisko w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim" – powiedział Sprawka w sobotę na briefingu prasowym w Lublinie.

Wojewoda poinformował, że w Ośrodku tym wykonano badania przesiewowe – zbadanych zostało w sumie 137 osób (personel i wychowankowie). „Mamy tam potwierdzonych 66 wyników dodatnich, w tym 36 osób to pracownicy, a 30 to wychowankowie. W przypadku dziewięciu osób badania są powtarzane, ponieważ wynik był nierozstrzygnięty” – powiedział Sprawka.

Z tego ogniska 273 osoby objęte są kwarantanną, w tym 37 osób z personelu Ośrodka oraz 54 wychowanków. Źródło zakażenia nie jest jeszcze ustalone.

Zobacz także

Sprawka podkreślił, że zdecydowana większość zakażonych osób nie ma objawów chorobowych.

Tylko cztery osoby spośród pracowników są hospitalizowane. Żadna z tych osób nie jest w stanie wymagającym wspomagania przez respirator

Lech Sprawka, wojewoda lubelski

Jeden z nauczycieli Ośrodka, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem pracował także w innych trzech szkołach, dlatego kwarantanną objęto 18 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szarowoli, ośmiu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Przeorsku oraz 156 uczniów z Zespołu Szkół Techniczno–Motoryzacyjnych w Tomaszowie Lubelskim. "Trzeba się liczyć z tym, że od poniedziałku w tych szkołach będzie kształcenie albo w formie mieszanej albo całkowicie zdalnej" - zaznaczył Sprawka.

Koronawirus w ośrodku szkolno-wychowawczym. Uczniowie objęci kwarantanną, kilka osób pod respiratorem

Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim to osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Na co dzień część z nich - 56 osób - mieszka w internacie, a pozostali na zajęcia przychodzą.

Zobacz także

Po wykryciu zakażeń w ośrodku część wychowanków z internatu została zabrana przez rodziców, ale część pozostaje w internacie - jest to 13 wychowanków, u których stwierdzono zakażenie i sześciu, którzy zostali objęci kwarantanną. Wojewoda powiedział, że w budynku internatu jest kilka kondygnacji – na jednej przebywają wychowankowie na kwarantannie, na innej osoby zakażone. Od poniedziałku będzie tam jeszcze uruchomione izolatorium.

Nie przemieszczamy tych wychowanków. Chcemy im zapewnić maksymalnie komfortowe warunki, żeby byli w tym samym środowisku, w którym byli dotychczas, ponieważ to niewątpliwie będzie wpływało na ich stan psychiczny

Lech Sprawka, wojewoda lubelski

Opiekę nad wychowankami ośrodka w internacie sprawują obecnie pielęgniarki ze szpitala w Tomaszowie Lubelskim.

Zobacz także

Wojewoda przypomniał, że oddział zakaźny szpitala w Tomaszowie Lubelskim dysponuje 55 łóżkami, obecnie zajętych jest 21 łóżek. "Mamy więc jeszcze rezerwę” – zaznaczył Sprawka. Podkreślił, że w Tomaszowie Lub. zostało już także urządzone izolatorium na 15 miejsc, gdzie będą w razie potrzeby kierowani chorzy dorośli niewymagający hospitalizacji, którzy z jakichś powodów nie mogą być objęci izolacją domową.

Koronawirus w województwie lubelskim

Trzy kolejne rozwojowe ogniska koronawirusa są w Lublinie. Jedno z nich jest są związane z przyjęciem weselnym, a dwa przyjęciami urodzinowymi, w tym jedno dotyczy tzw. osiemnastki. Łącznie potwierdzono w nich dotychczas 45 przypadków zakażeń.

Ogniska w fazie rozwojowej są jeszcze w Centrum Dializ w Kraśniku, gdzie potwierdzono 10 zakażeń oraz w Domu Seniora w Chodlu, gdzie potwierdzono dotychczas 22 zakażenia.

Sześć pozostałych ognisk koronawirusa w woj. lubelskim – w powiatach opolskim, hrubieszowskim, puławskim i łęczyńskim - jest w fazie stabilnej lub w fazie wygaszania.

Wojewoda powiedział, że należy się liczyć z kolejnymi wzrostami wykrytych zakażeń i w zależności od rozwoju sytuacji powiaty opolski i tomaszowski mogą być objęte np. strefą żółtą, gdzie będą obowiązywać dodatkowe obostrzenia. Zaapelował do mieszkańców, aby zachowywać dystans społeczny i ograniczać liczby uczestników różnego rodzaju spotkań np. rodzinnych.

Zobacz także

"Nie czekajmy na to, że znajdziemy się w żółtej czy czerwonej strefie. (…) Nie czekajmy na te nakazy administracyjne. Weźmy przykład ze społeczeństwa szwedzkiego, które nie musi mieć rozporządzeń, zakazów, nakazów, samo z własnej woli podejmuje tego typu przeciwdziałanie. To jest jedyna droga, żeby nie doszło do dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa" – apelował Sprawka.

W woj. lubelskim do soboty potwierdzono łącznie 2083 przypadki zakażenia koronawirusem, odnotowano 1655 ozdrowieńców i zarejestrowano 33 zgony. Aktualnie 118 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem. 5 tys. 405 osób w regionie jest poddanych kwarantannie a 71 objętych nadzorem epidemiologicznym.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP