Zamknij

Aż połowa nauczycieli z koronawirusem. "Skala zakażeń może okazać się większa"

18.09.2020 16:37
koronawirus
fot. AP/Associated Press/East News, zdjęcie ilustracyjne

Zajęcia Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim zostały zawieszone po tym, jak zakażenie koronawirusem wykryto u połowy pracowników ośrodka. W całym województwie lubelskim w trybie zdalnym w całości pracują jeszcze dwie szkoły, a w 17 jest kształcenie w systemie hybrydowym.

O koronawirusie w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim poinformował w piątek wojewoda lubelski Lech Sprawka. W ośrodku dokonano badań przesiewowych, pobierając 68 próbek od personelu – nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. Okazało się, że zakażonych jest łącznie 36 osób, a dziewięć próbek jest jeszcze wątpliwych.

- To oznacza, że zakażona jest połowa pracowników, a to oznacza również, że większość pracowników objęta jest kwarantanną – powiedział Sprawka. Jak dodał, większość zakażonych nie ma objawów choroby. Pobrano też 83 próbki od wychowanków Ośrodka. Wyników tych badań jeszcze nie ma, od nich będzie zależało dalsze postępowanie.

Zobacz także

Koronawirus w ośrodku dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną

Wychowankowie Ośrodka to osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Część z nich - 56 osób - mieszka w internacie, pozostali na zajęcia przychodzą. Rodzice dzieci z internatu zostali powiadomieni, że po badaniach będą mogli je zabrać do domu. Okazało się, że 10 dzieci musi pozostać jednak w internacie. W zależności od wyników ich badań, jeśli będzie taka potrzeba dla zakażonych będzie urządzone tam izolatorium, pozostali będą tam przebywać na kwarantannie.

Zajęcia w Ośrodku zostały zawieszone, wprowadzone będzie kształcenie zdalne. Kuratorium Oświaty w Lublinie - jak zapewnił wojewoda - ma pomóc dyrektorowi Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim w zapewnieniu kadry do opieki nad wychowankami pozostającymi w internacie Ośrodka.

Zobacz także

Sprawka dodał, że w Tomaszowie Lubelskim odbyło się już posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego. - Zdajemy siebie sprawę z tego, że zjawisko się może rozszerzać, skala zakażeń może okazać się większa – zaznaczył wojewoda. Jak tłumaczył, zakażeni pracownicy ośrodka mogli pozarażać swoich domowników i znajomych. Wojewoda podkreślił, że w Tomaszowie Lubelskim jest szpital z oddziałem zakaźnym i zostało urządzone izolatorium, gdzie będą w razie potrzeby kierowani chorzy dorośli niewymagający hospitalizacji, którzy z jakichś powodów nie mogą być objęci izolacją domową.

Koronawirus w Tomaszowie Lubelskim

W woj. lubelskim oprócz Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim całkowicie w trybie zdalnym pracują jeszcze dwie szkoły – II LO w Lublinie oraz zespół szkół w Chodlu. W 17 innych placówkach wprowadzono nauczanie hybrydowe, dla części uczniów odbywa się zdalnie, pozostali przychodzą na lekcje. W woj. lubelskim w piątek – jak podawały przed południem służby wojewody - wykryto 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Dotychczas potwierdzono łącznie 1961 przypadków zakażeń, odnotowano 1639 ozdrowieńców i zarejestrowano 32 zgony. Aktualnie 113 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem, 5174 - poddane kwarantannie a 224 - objęte nadzorem epidemiologicznym.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP