Zamknij

Końcowe badania szczepionki na Covid-19. W USA ruszają testy na ludziach

27.07.2020 19:42
Końcowe badania szczepionki na Covid-19. W USA ruszają testy na ludziach
fot. AP/Associated Press/East News

Koronawirus w USA. Firma Moderna rozpoczęła w poniedziałek trzecią fazę badań klinicznych opracowywanej przez nią potencjalnej szczepionki na koronawirusa – testy na ludziach.

Koronawirus w USA. Stany Zjednoczone rozpoczynają testy szczepionki na  Covid-19 na ludziach.

Trzeci etap klinicznych badań nad szczepionką na koronawirusa - prowadzonych przy współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia (NIH) - będzie miał charakter masowy. Obejmie łącznie 30 tysięcy dorosłych ochotników w blisko 100 miejscach w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy pacjent w ramach trzeciej fazy otrzymał preparat biologiczny Moderny w poniedziałek w ośrodku w Savannah w stanie Georgia.

Grupa testowa otrzyma dwa zastrzyki po 100 mikrogramów szczepionki, a równoległa grupa placebo. Badacze monitorować będą reakcje organizmów. Moderna liczy, że proces zakończy się jesienią.

Wcześniejsze etapy testów potencjalnej szczepionki Moderny dały obiecujące rezultaty. U zaszczepionych pojawiła się odpowiedź immunologiczna. Skutki uboczne były łagodne, obejmowały m.in. dreszcze, bóle głowy, bóle mięśni i poczucie zmęczenia.

Cieszymy się, że rozpoczęliśmy trzecią fazę

- powiedział Stephane Bancel, dyrektor generalny Moderny.

Jesteśmy wdzięczni za wysiłki tak wielu osób w firmie i poza nią, które doprowadziły nas do tak ważnego etapu. (...) Liczymy, że badanie wykaże potencjał naszej szczepionki w zapobieganiu Covid-19, abyśmy mogli pokonać pandemię

- dodał.

Koronawirus w USA. Ruszają testy szczepionki na ludziach

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w fazie badań klinicznych jest obecnie 25 potencjalnych szczepionek na koronawirusa na całym świecie.

Zobacz także

"Preparat opracowywany wspólnie przez Uniwersytet Oksfordzki i AstraZeneca ma rozpocząć trzecią fazę badań klinicznych w USA w sierpniu" - odnotowuje dziennik "Wall Street Journal". Natomiast szczepionka, nad którą badania prowadzą firmy Pfizer i BioNTech, ma wejść w trzecią fazę jeszcze w lipcu.

Rozpoczęcie kluczowego badania szczepionki Moderny to najnowszy sygnał, że najbardziej zaawansowane potencjalne szczepionki na koronawirusa przechodzą do końcowych testów i mogą być gotowe do szerszego stosowania przed końcem roku, o ile wyniki (badań) będą pozytywne

- pisze "WSJ".

Zobacz także

Dotychczas na całym świecie zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, który wywołuje groźne dla życia zapalenie płuc Covid-19, stwierdzono u ponad 16,2 mln ludzi, ponad 648 tys. zmarło.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP

C