Zamknij

Koronawirus. Dobre wieści z USA. Najniższy dobowy przyrost zgonów od miesiąca

05.05.2020 07:14
USA
fot. PAP/EPA

Jak poinformował Uniwersytet Johna Hopkinsa w Baltimore, w ciągu minionej doby liczba zmarłych z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 1015. Choć to nadal dużo, to bilans ten może cieszyć, bowiem to najniższy 24-godzinny przyrost od miesiąca.

* Stany Zjednoczone zanotowały najniższy dobowy przyrost z zgonów od miesiąca - 1015

* W USA wykonano dotychczas prawie 1,2 mln testów na obecność koronawirusa

* Ten kraj nadal przoduje w statystykach śmierci z powodu Covid-10 - zmarło już tam prawie 69 tys. ludzi

Od początku epidemii w USA odnotowano 68 689 zgonów osób, które zachorowały na Covid-19. Za Oceanem przeprowadzono do tej pory prawie 1,2 mln testów na obecność koronawirusa, które potwierdziły zakażenie. Bilans dobowy zwiększył się o ok. 23 tys.

Jeśli chodzi o dobowy przyrost nowych wykrytych przypadków, to od kilku tygodni oscyluje on w granicach 20-30 tys. Łącznie w USA wykonano ponad 7,2 mln testów, z czego milion przypada na stan Nowy Jork, epicentrum epidemii. Na Covid-19 zmarło tu dotychczas prawie 25 tys. osób. Najnowsze dobowe dane obejmują 24 godziny od godz. 2:30 czasu polskiego w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Zobacz także

Koronawirus w USA. Najniższy dobowy przyrost od miesiąca

Zgodnie z nowymi szacunkami amerykańskiego rządu na początku czerwca na kororonawirusa dziennie umierać będzie 3 tys. Amerykanów. Dostęp do tych przewidywań uzyskały media w USA, m.in. dziennik "New York Times" i portal The Hill. Ta liczba znacznie przewyższa dotychczasowe rządowe prognozy.

Nie mówimy nawet o drugiej fali, mówimy o pierwszej, która jeszcze się nie skończyła i staje się jeszcze gorsza"

przekazał The Hill anonimowo były pracownik resortu zdrowia i służb społecznych (HHS). Wielu ekspertów uważa, że jedną z przyczyn wzrostu dziennego bilansu ofiar śmiertelnych będzie stopniowe odmrażanie gospodarki rozpoczęte lub planowane w ponad 30 amerykańskich stanach.

Zobacz także

Swoje szacunki podniósł w poniedziałek niemal dwukrotnie Uniwersytet stanowy Waszyngton. Według modelu uczelni ze Seattle do sierpnia w Stanach Zjednoczonych umrze blisko 135 tys. Amerykanów zakażonych SARS-CoV-2.

Zobacz także

- Z powodu koronawirusa śmierć może ponieść od 75,80 do nawet 100 tys. Amerykanów - ocenił w niedzielę prezydent USA Donald Trump. Wcześniej prezydent mówił o ok. 60-70 tys. ofiarach śmiertelnych epidemii.

RadioZET.pl/PAP