Zamknij

Koronawirus w kolejnej szkole. Uczniowie objęci kwarantanną

18.09.2020 12:17
koronawirus
fot. shutterstock, zdjęcie ilustracyjne

XIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie to kolejna szkoła, w której potwierdzono co najmniej jedno zakażenie koronawirusem. W tym przypadku chory jest uczeń. Całą jego klasę objęto kwarantanną. Nauczyciele pracują normalnie, bo na ich kwarantannę nie zgodził się sanepid.

Koronawirusa wykryto w XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie. Informację potwierdziła „Gazecie Krakowskiej” Iwona Cieślak - Prochownik, dyrektorka placówki. Zakażenie potwierdzono u jednego z uczniów. Wszyscy jego koledzy i koleżanki z klasy zostali więc objęci kwarantanną. Łącznie to 27 uczniów. - Wszyscy dobrze się czują i nie mają żadnych objawów zarażenia wirusem – przekazała Cieślak – Prochownik. Uczniowie mają wrócić do szkoły w najbliższy wtorek. 

Na kwarantannę nie zostali skierowani natomiast nauczyciele. - Lekcje są tak zorganizowane, że nauczyciele są w bezpiecznej odległości od uczniów. Sanepid nie widział potrzeby, aby wysyłać prowadzących lekcje na kwarantannę – powiedziała dyrektorka.

Zobacz także

Koronawirus w polskich szkołach

Tymczasem w całej Polsce uczniów i nauczycieli, którzy przechodzą ze standardowego trybu nauki na zdalny lub mieszany przybywa z dnia na dzień. Jak wynika z danych MEN z czwartku, tego dnia w trybie mieszanym pracowały 204 placówki, a 64 w trybie zdalnym. To więcej niż w poprzednich dniach. Przykładowo w środę w trybie mieszanym uczyli się uczniowie ze 170 szkół, a w trybie całkowicie zdalnym – 61. Dzień wcześniej w trybie mieszanym pracowały 133 placówki, a w trybie zdalnym - 54.

Pamiętajmy, że przejście na inny niż stacjonarny tryb nauczania wymaga zgody inspekcji sanitarnej i organu prowadzącego. Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty podkreśla, że na razie edukacja hybrydowa jest prowadzona na bardzo niewielką skalę i w wielu przypadkach sanepid odmówił jej wprowadzenia. - Wszyscy czekają, jak się rozwinie sytuacja, śledzimy pojawianie się nowych zakażeń w szkołach, dyskutujemy, jak te obostrzenia będą w przyszłości łagodzone lub zaostrzane – powiedział. Dodał przy tym, że na początku roku szkolnego ujawniły się problemy, o których wcześniej w ogóle nie myślano, np. co z placami zabaw i organizowaniem wycieczek w czasie epidemii, a także jak oceniać uczniów w czasie nauki zdalnej. Dodatkowo jest wiele tematów, które nie przestały być aktualne, a w związku z epidemią zostały zepchnięte na dalszy plan, jak awans zawodowy, płace i pragmatyka zawodowa nauczycieli, komunikacja resortu edukacji z dyrektorami, "która właściwie jest tylko poprzez media i wytyczne".

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Krakowska/PAP/MEN