Zamknij

Ryzyko nowej mutacji koronawirusa w Polsce. Minister zdrowia wydał zalecenia

21.12.2020 11:22

Ministerstwo Zdrowia reaguje na niepokojące doniesienia dotyczące nowej odmiany koronawirusa w Wielkiej Brytanii. - Osoby, które w ostatnich dniach przybyły z Wielkiej Brytanii do Polski powinny zgłaszać się do sanepidu, by wykonać test na wykrycie SARS-CoV-2 - zaapelował radiowej Jedynce wiceminister Waldemar Kraska. W niedzielę w sprawie nowej mutacji koronawirusa obradował Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Loty z Wysp Brytyjskich do Polski zostaną zawieszone we wtorek o północy.

Nowa odmiana koronawirusa w UK. Polska reaguje
fot. Albin Marciniak/East News

Minister zdrowia Adam Niedzielski wydał w niedzielę zalecenie stacjom sanitarnym, aby wykonywały testy właśnie tym osobom, które przyleciały do nas z Wielkiej Brytanii – przyznał w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceszef resortu Waldemar Kraska. Wciąż nie jest to jednak ogólnonarodowe obostrzenie - takowe pojawi się dopiero 28 grudnia.

Waldemar Kraska namawia wszystkie osoby, które niedawno przybyły do Polski z Wysp Brytyjskich, by zgłosiły się do stacji sanitarnych i wykonały test na koronawirusa. – Nie chciałbym, by tym świątecznym prezentem był koronawirus nowej mutacji - powiedział w poniedziałek rano Kraska.

Wiceminister zdrowia apeluje do przyjezdnych Polaków z W. Brytanii

Nowa odmiana koronawirusa (wyróżnik: VUI-202012/01), która ma rozprzestrzeniać się w południowo-wschodniej Anglii spowodowała, że brytyjski rząd nie poluzował restrykcji na Boże Narodzenie. Inne państwa Europy wstrzymują ruch pasażerski z Wielką Brytanią. Twierdzi się, że nowa mutacja wirusa pojawiła się u pacjenta w Wielkiej Brytanii, albo została sprowadzona z kraju, który niedostatecznie kontroluje zmiany koronawirusa.

Zobacz także

Wspomniane odmiany pojawiły się już w Danii, Holandii i Australii. Naukowcy twierdzą jednak, że dotychczas opracowane szczepionki przeciwko koronawirusowi „niemal na pewno będą skuteczne także w przypadku nowej odmiany”. Zdaniem Kraski, nowa mutacja koronawirusa SARS-CoV-2 powoduje podobny przebieg Covid-19 jak wcześniejsze odmiany wirusa.

Na ten moment dla przylatujących z Wysp Brytyjskich czeka w Polsce jedynie standardowe mierzenie temperatury i wypełnienie karty lokalizacyjnej. Obowiązkowa kwarantanna będzie wprowadzona dopiero 28 grudnia, w drodze dodatkowych obostrzeń. Do tego czasu osoby zakażone nowym wariantem koronawirusa mogą jednak już dotrzeć do Polski.

Rzecznik rządu: Loty z W. Brytanii do Polski zawieszone od północy we wtorek

Jeszcze w niedzielę decyzję o zawieszeniu lotów z Wysp Byrtyjskich do Polski zdecydował się podjąć rząd Mateusza Morawieckiego. Informację przekazał rzecznik rady ministrów. - Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek - napisał Piotr Mueller. 

RadioZET.pl/PAP