Zamknij

Koronawirus w pogotowiu. Prawie 30 osób zakażonych

25.09.2020 18:13
Zdjęcie ilustracyjne
fot. faboi/Shutterstock

Koronawirus w pogotowiu. U 26 pracowników Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. 14 osób przebywa na kwarantannie.

Koronawirus w pogotowiu. Marta Solnica, dyrektor instytucji poinformowała, że zakażenia potwierdzono w ciągu ostatnich kilku dni. Wśród zainfekowanych osób są pracownicy administracji, dyspozytorni oraz ratownicy medyczni pracujący w punkcie przy ulicy Leonarda w Kielcach.

Zobacz także

"Kiedy okazało się, że jeden z pracowników jest przeziębiony, wykonaliśmy mu testy na koronawirusa. Wynik był dodatni. W związku z tym wykonaliśmy kolejne 160 testów. W tej chwili potwierdzonych jest 26 zakażeń. Z tego powodu 14 osób jest też na kwarantannie" – poinformowała w piątek PAP dyrektor świętokrzyskiego pogotowia.

Zobacz także

Badaniem zostali objęci wszyscy pracownicy zatrudnieni w Kielcach. W środę patogen stwierdzono u kilku osób, w czwartek liczba ta wzrosła do 15. Natomiast w piątek zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono u kolejnych 10 osób.

Koronawirus w pogotowiu. Prawie 30 osób zakażonych

"Staramy się normalnie pracować. Jeden zespół ratownictwa został wyłączony z uwagi na to, że wszyscy, albo są zakażeni albo są na kwarantannie. W pozostałych zespołach - jest ich na terenie miast i powiatu kilkanaście - zakażone są pojedyncze osoby. Możemy je zastąpić innymi ratownikami" – powiedziała.

Zobacz także

Dyrektor zaznaczyła, że od czerwca – kiedy po jednym z wesel zakażonych było kilkunastu pracowników świętokrzyskiego pogotowia – w instytucji wprowadzono specjalne procedury, aby zapobiegać zakażeniom.

Po każdej takiej imprezie mieli tydzień wolnego, lub przebywali w izolacji. Robiliśmy testy po siedmiu dniach. Takie same procedury obowiązywała pracowników powracających z wyjazdów wakacyjnych. Po każdym pacjencie, który miał podejrzenia zakażenia zespół miał wykonywane testy

Marta Solnica, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego

"Jestem prawie pewna, że to nie jest zakażenie z zewnątrz, od pacjenta, tylko od któregoś z pracowników. 80 procent z nich przechodzi zakażenie bezobjawowo. Jeden ratownik obecnie przebywa w szpitalu, pozostali mają niewielkie objawy grypopodobne" – powiedziała Solnica.

Zobacz także

W Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego zatrudnionych jest w sumie około 800 osób.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP