Zamknij

Kolejne zakażenia koronawirusem w rządzie? Rzecznik komentuje

06.10.2020 15:04

Koronawirus w rządzie. Kolejni ministrowie zakażeni? Na to pytanie odpowiedział rzecznik Rady Ministrów Piotr Müller w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Piotr Muller
fot. Piotr Molecki/East News

Koronawirus w rządzie. Kolejni ministrowie są zakażeni? Do tej kwestii w rozmowie z Polską Agencją Prasową odniósł się rzecznik rządu, Piotr Müller.

Zobacz także

W poniedziałek rano Przemysław Czarnek, który ma zostać nowym ministrem edukacji i nauki poinformował, że wykryto u niego koronawirusa. Po tej informacji inspektor sanitarny przeprowadził postępowanie epidemiologiczne, które miało na celu wskazanie osób narażonych na zakażenie i wyznaczył osoby do ewentualnej kwarantanny i badań.

Na ten moment nie ma żadnych dodatkowych informacji, aby w rządzie były kolejne osoby zakażone koronawirusem, lub, by ktokolwiek miał objawy choroby Piotr Müller, rzecznik rządu

W ramach postępowania epidemiologicznego - jak informował w poniedziałek Müller - na kwarantannę zostali skierowani: wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister edukacji Dariusz Piontkowski, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk oraz wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Zobacz także

Koronawirus w rządzie. Rzecznik: nie ma żadnych dodatkowych informacji, aby w rządzie były kolejne osoby zakażone

Zgodnie z obecnymi przepisami kwarantanna trwa nie dłużej niż 10 dni od momentu kontaktu z zarażonym, kieruje na nią Państwowy Inspektor Sanitarny w drodze decyzji, która może być wydana ustnie, a następnie doręczona. Kwarantanna kończy się automatycznie, chyba że inspektor sanitarny postanowi inaczej (np. o jej skróceniu lub rezygnacji z obowiązku jej odbywania).

Zobacz także

Müller zaznaczył, że rząd od wielu miesięcy obraduje za pośrednictwem wideokonferencji lub przyjmuje dokumenty w formie obiegowej.

"Decyzja o kwarantannie członków Rady Ministrów nie wpływa negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie rządu" - zapewnił rzecznik rządu.

Czarnek poinformował w poniedziałek rano na Twitterze, że poszedł na badania w związku z bólem głowy i zostało u niego potwierdzone zakażenie koronawirusem. Poinformował, że czuje się dobrze i zaapelował, by nie lekceważyć objawów.

Zobacz także

Premier Mateusz Morawiecki w związku z chorobą Czarnka zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o zmianę terminu dokonania zmian w składzie rządu. Uroczystość odbyła się  we wtorek o godzinie 14.00 w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP