Zamknij

Koronawirus w szpitalu miejskim. Kilkadziesiąt osób na kwarantannie

18.07.2020 21:58
Koronawirus w szpitalu miejskim. Kilkadziesiąt osób na kwarantannie
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Koronawirusa wykryto u jednego z pracowników szpitala miejskiego w Płocku.Jak zapowiedział prezydent miasta, kwarantanną zostanie objętych kilkadziesiąt osób. - Sytuacja jest poważna - oznajmił.

Koronawirus w szpitalu w Płocku. Potwierdzono zakażenie koronawirusem u jednego z pracowników Szpitala Miejskiego św. Trójcy w Płocku (Mazowieckie). W związku z tym kwarantannie poddanych zostanie kilkadziesiąt osób – przekazał w sobotę prezydent miasta Andrzej Nowakowski. Jak zaznaczył, pacjenci placówki mają zapewnioną opiekę.

Szpital Miejski św. Trójcy w Płocku od 2007 r. działa jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej. Jeszcze w piątek, gdy stwierdzono tam podejrzenie zakażenia koronawirusem u jednego z pracowników, placówka wstrzymała przyjęcia nowych pacjentów i planowane zabiegi operacyjne.

Podczas sobotniego wideoczatu prezydent Płocka podał, że wśród osób z Płocka, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem jest jedna, która pracuje w Szpitalu Miejskim św. Trójcy.

W tym momencie jesteśmy po spotkaniu zarządu szpitala z dyrektorem sanepidu. W ciągu najbliższych kilku godzin okaże się, ile osób miało kontakt z osobą z pozytywnym wynikiem. Te osoby, które miały bezpośredni kontakt, będą musiały iść na kwarantannę. Będzie to na pewno kilkadziesiąt osób

– powiedział Nowakowski.

Koronawirus w szpitalu miejskim, kilkadziesiąt osób na kwarantannie

Zobacz także

Jak zaznaczył, Szpital Miejski św. Trójcy, pomimo że wstrzymał przyjęcia i zabiegi, "na ten moment cały czas jeszcze pracuje, zapewniona jest obsada poszczególnych oddziałów". Dodał, iż pobierane są wymazy do badań w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 zarówno od personelu, jak i pacjentów placówki.

Miejmy nadzieję, że to ognisko koronawirusa uda się opanować, i że tych zakażeń, zwłaszcza w samym szpitalu, nie będzie więcej

– powiedział prezydent Płocka.

Sytuacja jest poważna, natomiast w tym momencie jest cały czas pod kontrolą i mam nadzieję, że tak dalej pozostanie

– stwierdził Nowakowski.

Zobacz także

Z opublikowanego w sobotę po południu komunikatu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Płocku, dotyczącego sytuacji związanej epidemią koronawirusa, liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim wynosi tam 47, w tym 2 stwierdzone w ciągu ostatniej doby; z kolei liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia to 10; objętych kwarantanną domową jest tam aktualnie 475 osób, w tym 33 w czasie ostatniej doby; w izolacji domowej przebywa natomiast 11 osób, w tym jedna, która przybyła w ostatniej dobie.

Zobacz także

Szpital św. Trójcy w Płocku jest jednym z najstarszych w Polsce. Powstał w 1405 r. jako dom gościnny dla ubogich, ufundowany przez księżną Aleksandrę, siostrę Władysława Jagiełły i żonę księcia płockiego Ziemowita IV. W 2003 r. rada miasta Płocka podjęła decyzję o utworzeniu w szpitalu spółki na bazie istniejącego wówczas samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Proces restrukturyzacji rozpoczął się w 2004 r. W 2005 r. podjęło decyzję o utworzeniu Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej". W tej formule placówka świadczy usługi medyczne od stycznia 2007 r.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP