Zamknij

Tak wielu zakażeń nie było we Włoszech od pół roku. Rząd wprowadza obostrzenia

Magdalena Kulej
08.10.2020 18:27
Koronawirus we Włoszech
fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO

Ostatniej doby we Włoszech zarejestrowano niemal 4,5 tys. zakażeń koronawirusem. To najwyższy dobowy wzrost od pół roku, gdy był szczyt infekcji. Zakażeń będzie dalej przybywać - ostrzegł w czwartek minister zdrowia Roberto Speranza.

Koronawirus we Włoszech zabił już łącznie 36 083 osób. Do tej pory wykryto we Włoszech 338 tysięcy zakażeń, a ponad 236 tysięcy pacjentów wyzdrowiało. - Liczba zakażeń koronawirusem we Włoszech jeszcze wzrośnie - ostrzegał w czwartek minister zdrowia Roberto Speranza. Tego samego dnia poinformowano o wykryciu 4458 nowych zakażeń - to najwięcej od pół roku.  Warto przy tym jednak podkreślić, że w kraju przeprowadzono też rekordowo wysoką liczbę testów: 128 tysięcy. Dla porównania: polskie MZ poinformowało w czwartek o 4280 nowych przypadkach przy 44,1 tys. testów.

- Nie notujemy takich liczb, jak w innych krajach europejskich, ale od dziewięciu tygodni zakażeń u nas przybywa i będzie dalej przybywać. Tego spodziewamy się zgodnie z tym, co dzieje się w Europie - ostrzegał Speranza. Dzień wcześniej rząd wprowadził w całym kraju nakaz noszenia maseczek - także na otwartej przestrzeni i rekomendował ich zakładanie w domach prywatnych podczas spotkań z osobami, z którymi się nie mieszka. Zobacz więcej: nowe obostrzenia we Włoszech.

W całym kraju w ciągu ostatniej doby zmarły 22 osoby chore na Covid. Krajowy Instytut Służby Zdrowia poinformował w czwartek, że średnia wieku ofiar Covid-19 w kraju to 80 lat, a 1 procent tych, którzy zmarli we Włoszech na Covid-19 to osoby poniżej 50. roku życia. Dokładnie 407 - tyle zgonów zanotowano do tej pory w tej grupie wiekowej.

Obecnie we włoskich szpitalach przebywa około 4 tysięcy najciężej chorych na Covid-19, w tym 358 na oddziałach intensywnej terapii. W Kampanii na południu, gdzie od wielu dni notuje się najwięcej zakażeń w kraju, wykryto rekordową liczbę 757 nowych infekcji. W Lombardii jest ich ponad 680, a w Wenecji Euganejskiej prawie 500.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP