Zamknij

Aż 4 procesje w Boże Ciało podczas pandemii. "Nie obowiązuje limit 150 osób"

09.06.2020 17:34
procesja w Boże Ciało
fot. Anatol Chomicz/Polska Press/East News

Ulicami Białegostoku jednak przejdzie procesja Bożego Ciała. Archidiecezja Białostocka poinformowała, że uroczystości odbędą się w niezmienionej formie. Pozwala na to jedno z rozporządzeń rządu.

Na stronie archidiecezji białostockiej pojawił się komunikat o planowanej procesji Bożego Ciała. Tradycyjny pochód pod przewodnictwem metropolity białostockiego abp. Tadeusza Wojdy ma wyruszyć 11 czerwca po mszy o godz. 10.

„Po Mszy św. odbędzie się tradycyjna procesja eucharystyczna ulicą Rynek Kościuszki i Lipową do kościoła św. Rocha. Uroczystość zakończy się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem” - czytamy w komunikacie cytowanym przez "Gazetę Wyborczą".

Zobacz także

Czy organizowanie procesji w czasie pandemii to dobry pomysł? Jak poinformował prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, na tego typu przemarsze nie jest wydawana zgoda, a są one po prostu "rejestrowane", więc ratusz nie może odmówić.

Co więcej, jak przekazało biuro prasowe prezydenta, takich procesji w stolicy Podlasia ma być w czwartek aż cztery. Pierwsza z nich ma się zacząć o godz. 9.30, a ostatnia zakończyć ok. 15.30.

Zobacz także

Cztery procesje w Boże Ciało w Białymstoku. "Nie obowiązuje limit 150 osób"

Co roku przemarsze z okazji Bożego Ciała w Białymstoku gromadzą tysiące wiernych, którzy idą w ramię w ramię. W tym roku może być podobnie. Pierwotnie abp Wojda nie planował organizacji procesji. „Mając na uwadze nowe decyzje służb medycznych – w zgromadzeniach poza budynkami może uczestniczyć do 150 osób. Uwzględniając powyższe zasady wszystkie procesje Bożego Ciała należy zorganizować tylko na terenie przykościelnym, a nie na ulicach miast i miejscowości” - brzmiała treść komunikatu z 28 maja, cytowana przez "GW".

Dlaczego metropolita zmienił zdanie? Jak wyjaśnił ks. Andrzej Dębski w rozmowie z "Wyborczą", zorganizowanie przemarszu stało się możliwe po ukazaniu się rozporządzenia Rady Ministrów z 29 maja.

„Zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się w budynkach i innych obiektach kultu religijnego uczestnicy realizują obowiązek, o którym mowa w par. 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny, a w przypadku gdy to zgromadzenie odbywa się na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 2 m od siebie lub realizują obowiązek, o którym mowa w par. 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny". Rzeczonym obowiązkiem jest zakrywanie ust i nosa.

Jak dodał rzecznik kurii, w kościołach wierni mają obowiązek zakrywania ust i nosa, z którego są wyłączeni księża.

Nie obowiązuje żaden limit osób, nie dotyczy obowiązek zachowania odległości 2 metrów między osobami - oczywiście jeśli jest możliwe, to dla względów bezpieczeństwa sanitarnego można zachować dystans, jednak nie jest to obowiązek prawny

- powiedział.

Z kolei podczas zgromadzeń poza kościołami "uczestnicy mają obowiązek zachowania odległości między sobą nie mniejszej niż 2 metry lub zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem sprawujących kult religijny". Według najnowszego rozporządzenia rządu limit 150 osób nie obowiązuje.

Zobacz także

RadioZET.pl/"Gazeta Wyborcza"