Zamknij

Cała Polska z żółtej strefie. Rzecznik MZ zdradza, gdzie nie obowiązują maseczki

09.10.2020 13:13
Maseczki nie obowiązują w lasach i parkach
fot. Mateusz Jagielski/East News

Cała Polska w żółtej strefie - tak zdecydował rząd w odpowiedzi na rosnącą z każdym dniem liczbę przypadków zakażenia koronawirusem. Oznacza to, iż w całym kraju trzeba będzie nosić maseczki w przestrzeni publicznej. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zdradził jednak, w jakich miejscach przepis ten nie będzie obowiązywał. 

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza.  Resort zdrowia poinformował w piątek o 4739 nowych przypadkach COVID-19 wobec 4280 w czwartek. To kolejny rekord. Przekazał też statystykę dotyczącą zgonów. W piątek było ich 52, a dzień wcześniej najwięcej od początku epidemii – 76 osób. Łącznie od początku pandemii wirusa SARS-CoV-2 wykryto u 116 338 osób, z których 2919 zmarło.

Zobacz także

W czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od soboty włącznie cała Polska znajdzie się w tzw. żółtej strefie. Oznacza to m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, nie tylko w sklepach i środkach transportu zbiorowego, lecz także na wolnym powietrzu.

Koronawirus w Polsce. Cała Polska w żółtej strefie. Co z maseczkami?

Zwolnione z obowiązku noszenia maseczek są jedynie osoby, które mają - przy sobie i mogą bezpośrednio okazać - zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. Ogłoszono również listę powiatów podlegających pod zasady strefy czerwonej.

W jakich miejscach publicznych nie będą obowiązywać maseczki? - W przestrzeni leśnej, parkach, zieleńcach oraz podczas uprawiana sportu– poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas piątkowej konferencji prasowej. 

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP