Zamknij

Koronawirus w spermie pacjentów z COVID-19. Przenosi się drogą płciową?

08.05.2020 16:55

Czy koronawirus przenosi się drogą płciową? W spermie mężczyzn, którzy zachorowali na COVID-19, chińscy naukowcy wykryli SARS-CoV-2. Jak informują eksperci, za wcześnie jeszcze, by ustalić, czy do zakażenia może dojść poprzez kontakty seksualne.

laboratorium
fot. Liu Dawei/Xinhua News/East News

Specjaliści szpitala publicznego w Shangqiu twierdzą, że przebadali nasienie 38 mężczyzn, którzy zachorowali na COVID-29. U sześciu z nich, czyli u 16 proc., wykryto koronawirusa SARS-CoV-2.

Na razie są to jedynie wstępne wyniki badań opisane na łamach pisma JAMA Network Open.

Zobacz także

Koronawirus. Czy można się zarazić przez kontakty seksualne?

Nie wiadomo jeszcze, czy do zakażenia SARS-CoV-2 może dochodzić poprzez kontakty seksualne. Badacze chcą to ustalić, tym bardziej, że wirusa wykryto w spermie pacjentów, którzy wyzdrowieli.

Inni specjaliści zwracają uwagę, że w badaniach, jakie przeprowadzono również w Chinach w lutym i marcu 2020 r., nie wykryto tego drobnoustroju w spermie.

Nie wiadomo jeszcze, czy wykryty w spermie koronawirus jest aktywny i może zakażać

– powiedział prof. Allan Pacey, androlog z Sheffield University, cytowany przez agencję Reuters.

Jak dodał brytyjski specjalista, nie powinniśmy być zdziwieni, że patogen jest obecny w nasieniu. Wcześniej w spermie wykryto inne zarazki, takie jak wirusy Zika oraz Ebola.

Przypomnijmy, koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, czyli poprzez kontakt z wydzielinami zainfekowanej osoby takimi jak ślina, łzy, a także kał czy mocz. Do zarażenia może dojść także pośrednio poprzez kontakt z powierzchniami, na których znajdują się wydzieliny osoby zainfekowanej. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Reuters