Zamknij

Cmentarze zamknięte na 1 listopada? Premier: Decyzja w przyszłym tygodniu

23.10.2020 12:10

Decyzja w sprawie ewentualnego zamknięcia cmentarzy zostanie podjęta w przyszłym tygodniu – zapowiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Cmentarze, epidemia koronawirusa
fot. Jakub Kaminski/East News

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś rozszerzenie obostrzeń epidemicznych – cała Polska stanie się czerwoną strefą, uczniowie klas 4-8 przejdą na nauczanie zdalne, a branża gastronomiczna będzie wydawała posiłki jedynie na wynos.

Wątpliwości budzi też zbliżające święto 1 listopada. Epidemiolodzy przestrzegali już wcześniej – masowe wyjścia na cmentarze okażą się bombą epidemiologiczną, a więc masową transmisją wirusa.

Cmentarze zostaną zamknięta na 1 listopada? Premier: Decyzja zapadnie w przyszłym tygodniu

Zapytany o decyzje o ewentualnym zamknięciu cmentarzy premier Mateusz Morawiecki odparł dziś:

Zobacz także

W poniedziałek, wtorek będziemy dokładnie analizować wyniki spływające z ostatnich dni. Decyzja dotycząca ewentualnych ograniczeń i zasad na cmentarzach zostanie ostatecznie podjęta w przyszłym tygodniu. Apelujemy, żeby 1 listopada zostać w domach

Mateusz Morawiecki

Premier dodał, że w dłuższej perspektywie „musimy nauczyć się żyć z pandemią”. - Nie wiemy jak długo, czy do wynalezienia szczepionki, czy dłużej – dodał.

Zobacz także

Już wcześniej rządzący prosili, by coroczne odwiedzanie grobów bliskich rozłożyć w czasie. Na tydzień przed i tydzień po 1 listopada. Podobny apel wybrzmiał dziś z samego Kościoła. - W tej wyjątkowej sytuacji, zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach, łączmy się duchowo ze wspólnotą wiernych poprzez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem radia i telewizji – zaapelował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

RadioZET.pl