Zamknij

Czarnogóra otwiera granice także dla Polaków. Obowiązują specjalne zasady

Magdalena Barszczak
09.06.2020 15:10

Czarnogóra jednak otwarta dla turystów z Polski? Taką informację przekazał we wtorek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Polacy muszą zastosować się jednak do specjalnych wytycznych.

Czarnogóra
fot. MONKPRESS/East News

Władze bałkańskiego kraju, zwanego perłą Adriatyku, już na początku czerwca opracowały listę państw, których obywatele mogą przyjeżdżać bez ograniczeń. Pojawiły się na niej kraje, w których jest co najwyżej 25 przypadków koronawirusa na 100 tys. mieszkańców. Początkowo Polska nie była częścią zestawienia. Teraz jednak się to zmienia.

Zobacz także

Czarnogóra. Polacy mogą jechać na urlop na określonych zasadach

Jak poinformował na Twitterze wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, decyzja miała charakter tymczasowy.

Czarnogóra otwarta dla grup turystów z Polski! Kilka dni temu przez int. przetoczyła się inf. o zamknięciu granic dla Polaków. Tłumaczyłem wtedy, że decyzja ma charakter kryterialny i czasowy i będzie skorygowana, o co zabiegaliśmy. Pierwsza korekta wchodzi w życie dzisiaj

- napisał na Twitterze we wtorek Szynkowski vel Sęk.

Jest jednak jeden warunek. Jak informuje gazeta.pl, powołując się na informacje z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, do Czarnogóry będzie można wjechać jedynie z wycieczką zorganizowaną z biura podróży. Zmiany miały wejść w życie w poniedziałek 8 czerwca.

5 czerwca Czarnogóra otworzyła granice dla autobusowych przewozów turystycznych. W przypadku Polaków będą to na razie autobusy biur podróży. Wciąż nie możemy wjechać do tego kraju samochodami prywatnymi. Na razie niewiadoma pozostaje także kwestia przylotów.

loader

Na "białej turystycznej liście", poza sąsiadami Czarnogóry, znajdują m.in. Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Czechy, Słowacja, Dania, Norwegia, Luksemburg, Niemcy i Izrael. Rząd Czarnogóry informował o pierwszych turystach, którzy zaczęli przyjeżdżać do ich kraju już w poniedziałek 1 czerwca.

Czarnogóra, starając się przyciągnąć europejskich turystów szukających bezpiecznego miejsca na spędzenie wakacji, reklamuje się jako miejsce wolne od koronawirusa, ponieważ oficjalnie nie odnotowano tu nowych przypadków zakażenia COVID-19 w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Aktualizowana co tydzień lista krajów, których obywatele będą mogli przyjeżdżać do Czarnogóry, znajduje się na stronie Instytutu Zdrowia Publicznego Czarnogóry.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/gazeta.pl/Twitter