Zamknij

Czarnogóra zaprasza do siebie obywateli 130 krajów. Z listy skreślono Polskę

Magdalena Barszczak
02.06.2020 16:47

Czarnogóra otworzyła granice dla obywateli 130 krajów. Pierwotnie na liście była Polska, jednak zniknęła. Dlaczego zostaliśmy pominięci?

Czarnogóra
fot. MAREK ZAJDLER/East News

Czarnogóra jest "wolna od koronawirusa". 24 maja władze tego kraju ogłosiły, że są pierwszym państwem, gdzie nie odnotowano ani jednego aktywnego przypadku SARS-CoV-2. Co ciekawe, do Czarnogóry na kontynencie wirus dotarł jako ostatni.

W poniedziałek władze Czarnogóry otworzyły granice dla wybranych 130 państw. Ich obywatele mogą zaplanować urlop w tym bałkańskim kraju pod warunkiem, że zastosują się do obostrzeń - zachowywania odpowiedniego dystansu i noszenia maseczek w miejscach publicznych.

Zobacz także

Koronawirus. Czarnogóra otwiera granice dla obywateli 130 krajów. Co z Polską?

Władze lubianej przez Polaków małej adriatyckiej republiki opracowały listę państw, których obywatele mogą przyjeżdżać bez ograniczeń, jeśli w tych krajach jest najwyżej 25 przypadków Covid-19 na 100 tys. mieszkańców. Polski na niej nie ma.

Na liście, poza sąsiadami Czarnogóry, znajdują m.in. Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Czechy, Słowacja, Dania, Norwegia, Luksemburg, Niemcy i Izrael. Aktualizowana co tydzień lista krajów, których obywatele będą mogli przyjeżdżać do Czarnogóry, znajduje się na stronie Instytutu Zdrowia Publicznego Czarnogóry.

Rząd Czarnogóry napisał na Twitterze w poniedziałek, że "turyści, głównie z Europy Zachodniej, zaczęli przyjeżdżać już od północy".

Takiej możliwości nie mają niestety Polacy. Jak informuje "Rzeczpospolita", nasz kraj był na liście państw mile widzianych w Czarnogórze, jednak zniknął z listy.

Niestety, mimo iż pierwotnie Polska znajdowała się na liście możliwych państw, dla których Czarnogóra planowała otworzyć granice, to jednak ze względu na dane statystyczne związane z aktualną sytuacją epidemiczną, jak i kryteria przyjęte przez stronę czarnogórską (tzn. mniej niż 25 aktywnych przypadków koronawirusa na 100.000 mieszkańców), finalnie Polska nie znalazła się na liście państw, dla których granice czarnogórskie zostały już otwarte

- brzmi treść oświadczenia ambasady Czarnogóry, cytowanego przez "Rzeczpospolitą".

Ambasada przekonuje, że sytuacja może ulec zmianie i podkreśla, że "Polska znajduje się blisko wcześniej wspomnianych kryteriów".

"Czarnogóra będzie co tydzień aktualizować listę państw, dla których otworzy granice, dlatego też uprzejmie prosimy o śledzenie listy (…)” – czytamy w e-mailu.

Zobacz także

RadioZET.pl/"Rzeczpospolita"/PAP