Zamknij

Czarnogóra zaprasza do siebie obywateli 130 krajów. Z listy skreślono Polskę

Magdalena Barszczak
02.06.2020 16:47
Czarnogóra
fot. MAREK ZAJDLER/East News

Czarnogóra otworzyła granice dla obywateli 130 krajów. Pierwotnie na liście była Polska, jednak zniknęła. Dlaczego zostaliśmy pominięci?

Czarnogóra jest "wolna od koronawirusa". 24 maja władze tego kraju ogłosiły, że są pierwszym państwem, gdzie nie odnotowano ani jednego aktywnego przypadku SARS-CoV-2. Co ciekawe, do Czarnogóry na kontynencie wirus dotarł jako ostatni.

W poniedziałek władze Czarnogóry otworzyły granice dla wybranych 130 państw. Ich obywatele mogą zaplanować urlop w tym bałkańskim kraju pod warunkiem, że zastosują się do obostrzeń - zachowywania odpowiedniego dystansu i noszenia maseczek w miejscach publicznych.

Zobacz także

Koronawirus. Czarnogóra otwiera granice dla obywateli 130 krajów. Co z Polską?

Władze lubianej przez Polaków małej adriatyckiej republiki opracowały listę państw, których obywatele mogą przyjeżdżać bez ograniczeń, jeśli w tych krajach jest najwyżej 25 przypadków Covid-19 na 100 tys. mieszkańców. Polski na niej nie ma.

Na liście, poza sąsiadami Czarnogóry, znajdują m.in. Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Czechy, Słowacja, Dania, Norwegia, Luksemburg, Niemcy i Izrael. Aktualizowana co tydzień lista krajów, których obywatele będą mogli przyjeżdżać do Czarnogóry, znajduje się na stronie Instytutu Zdrowia Publicznego Czarnogóry.

Rząd Czarnogóry napisał na Twitterze w poniedziałek, że "turyści, głównie z Europy Zachodniej, zaczęli przyjeżdżać już od północy".

Takiej możliwości nie mają niestety Polacy. Jak informuje "Rzeczpospolita", nasz kraj był na liście państw mile widzianych w Czarnogórze, jednak zniknął z listy.

Niestety, mimo iż pierwotnie Polska znajdowała się na liście możliwych państw, dla których Czarnogóra planowała otworzyć granice, to jednak ze względu na dane statystyczne związane z aktualną sytuacją epidemiczną, jak i kryteria przyjęte przez stronę czarnogórską (tzn. mniej niż 25 aktywnych przypadków koronawirusa na 100.000 mieszkańców), finalnie Polska nie znalazła się na liście państw, dla których granice czarnogórskie zostały już otwarte

- brzmi treść oświadczenia ambasady Czarnogóry, cytowanego przez "Rzeczpospolitą".

Ambasada przekonuje, że sytuacja może ulec zmianie i podkreśla, że "Polska znajduje się blisko wcześniej wspomnianych kryteriów".

"Czarnogóra będzie co tydzień aktualizować listę państw, dla których otworzy granice, dlatego też uprzejmie prosimy o śledzenie listy (…)” – czytamy w e-mailu.

Zobacz także

RadioZET.pl/"Rzeczpospolita"/PAP