Zamknij

Czechy wybierają lockdown. Zamykają usługi, w szkołach nauka zdalna

13.10.2020 09:50
Czechy, lockdown przez koronawirusa
fot. AP/Associated Press/East News

Zamknięcie szkół podstawowych od czwartku, a także restauracji, barów i klubów. Do tego zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Na takie restrykcje zdecydował się rząd Republiki Czech.

Epidemia koronawirusa nabiera rozpędu w Czechach jeszcze mocniej niż w Polsce. U naszego południowego sąsiada, liczącego niemal cztery razy mniej mieszkańców, odnotowano w niedzielę ponad 4,6 tysiąca nowych przypadków zakażeń. Już wcześniej Czesi i Słowacy wprowadzili w swoich państwach stany nadzwyczajne.

Za utrzymującym się wzrostem zakażeń poszły dalsze restrykcje. Czesi przenoszą edukację do sieci, na format zdalny. Nauka w szkołach ma być wznowiona, na ten moment, 1 listopada. Jedynym wyjątkiem będą przedszkola, które będą funkcjonować w normalnym trybie.

Czechy. Koronawirus w natarciu, rząd zamyka gospodarkę, szkoły na nauce zdalnej

Wspomniana przerwa w działalności restauracji, barów czy klubów, miałyby funkcjonować do 3 listopada. Obostrzenia zamykające de facto znaczną część gospodarki były przedmiotem wielogodzinnych i trudnych narad do późnego wieczora w poniedziałek, 12 października.

Zobacz także

Informowano także o rozszerzeniu obowiązku noszenia maseczek na przystankach komunikacji miejskiej, wewnątrz wiat i w poczekalniach autobusowych oraz kolejowych. Obecnie maseczki obowiązują w pomieszczeniach zamkniętych. Wymóg ten dotyczy aktualnie również środków komunikacji miejskiej. Od czwartku do 3 listopada nie będzie można uczestniczyć w zgromadzeniach liczących więcej niż sześć osób.

Otwierając wieczorną konferencję prasową, premier Andrej Babisz podkreślił, że wprowadzane przez rząd ograniczenia są ostatnią próbą zahamowania dramatycznego rozwoju epidemii. Wskaźnik reprodukcji wirusa wynosi dla Czech 1,5, obostrzenia mają obowiązywać do czasu, gdy osiągnie on poziom 0,8.

W Czechach od 5 października obowiązuje stan wyjątkowy. Ograniczył on działalność restauracji, barów i klubów. Zamknięto muzea, galerie, teatry i kina, nie mogą działać siłownie, baseny. Obowiązuje zakaz organizowania zawodów sportowych.

Zobacz także

Od marca w Czechach odnotowano 117 tys. zakażeń, a z powodu Covid-19 zmarło 987 osób. W niedzielę poinformowano o 4635 nowych zakażeń koronawirusem w ciągu doby.

RadioZET.pl/PAP