Zamknij

Zamkną cmentarze 1 listopada? Wiceminister zdrowia komentuje

Magdalena Barszczak
12.10.2020 09:26

Koronawirus w Polsce. Czy wobec gwałtownego wzrostu nowych zakażeń SARS-CoV-2 rząd podejmie decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniu Wszystkich Świętych? - Na pewno będziemy analizować sytuację, ale myślę, że do takiej, w której będziemy zamykać cmentarze 1 listopada, raczej nie dojdzie – powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk apelował z kolei, żeby wizyty na cmentarzach "rozłożyć w czasie".

cmentarz
fot. Jaroslaw Sender/East News

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zaapelował w Polsacie News, żeby Polacy nie odwiedzali tłumnie cmentarzy 1 listopada, tylko – mówił – "żebyśmy rozłożyli to na tydzień wcześniej lub później". "Myślę, że Polacy są na tyle mądrym narodem, że usłuchają tych wskazań, żeby nie odwiedzać gremialnie cmentarzy" – powiedział.

loader

Zobacz także

Koronawirus. Rząd apeluje, aby wizyty na cmentarzach "rozłożyć w czasie"

Dopytany, czy istnieje możliwość, że cmentarze zostaną zamknięte podczas Wszystkich Świętych, Kraska odparł, że "na pewno będziemy analizować sytuację, ale ja myślę, że do takiej raczej nie dojdzie".

W podobnym tonie wypowiedział się w poniedziałek w TOK FM szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Pytany o "zamknięcie cmentarzy" 1 listopada zapewniał, że rząd prowadzi stały monitoring sytuacji.

W tej chwili nie ma takich planów, ale apelujemy o to, żeby wizyty na cmentarzach, które będą w okolicach 1 listopada rozłożyć w czasie, żebyśmy nie mieli do czynienia z sytuacjami, w których jednego dnia bardzo dużo osób trafia na cmentarze, żeby odwiedzać groby swoich bliskich.

szef KPRM Michał Dworczyk

"Na razie jest taka rekomendacja, żeby rozłożyć w czasie te wizyty, ale planów zamknięcia cmentarzy na ten moment nie ma, ale podkreślam - każdego dnia analizujemy sytuację" - dodawał.

Zobacz także

Koronawirus. Nowe obostrzenia

Obecnie na cmentarzach, niezależnie od obostrzeń dotyczących poszczególnych stref, obowiązuje nakaz noszenia maseczki, podobnie jak w innych miejscach przestrzeni publicznej, w tym na ulicach.

Minister zdrowia Adam Niedzielski w ubiegłym tygodniu zapowiedział, że w kontekście 1 listopada rozmawiał z komendantem głównym policji na temat kar za nieprzestrzeganie tego nakazu. Osoby, które nie mają założonych maseczek w przestrzeni publicznej, mogą otrzymać mandat w wysokości 500 zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Polsat News/TOK FM