Zamknij

Doradca premiera przypomina o myciu rąk. "Testowanie nic nie da"

17.11.2020 15:46
Prof. Andrzej Horban
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Malejąca liczba testów to sygnał, że sytuacja się poprawia - mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu stwierdził też, że w kontekście epidemii "jesteśmy w takiej fazie, gdzie ta stabilizacja następuje i chyba powoli możemy troszeczkę się uśmiechnąć i stwierdzić, że to, co jest najgorsze mamy w pewnym sensie za nami". - Testowanie nic nie da, trzeba przede wszystkim myć ręce - dodawał z kolei doradca premiera ds. Covid-19, prof. Andrzej Horban.

Koronawirusem w Polsce ostatniej doby zakaziły się 19 152 osoby. Pierwszy raz od kilku dni liczba stwierdzonych zakażeń spadła poniżej 20 tysięcy. Łącznie wykryto dotąd 752 940 przypadków Covid-19 – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że ostatniej doby zmarło 357 osób, w sumie odnotowano 10 848 zgonów.

Zobacz także

 Z dnia na dzień jednak maleje liczba wykonywanych  testów na koronawirusa. Do tej kwestii minister zdrowia  Adam Niedzielski odniósł się na wtorkowej konferencji prasowej, w której udział wzięli także szef KPRM Michał Dworczyk oraz doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban.

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia: powoli możemy się uśmiechnąć

- Powoli możemy się uśmiechnąć i mówić, że to, co najgorsze już za nami – zaczął Niedzielski. Dodał, że Polska obecnie jest w fazie „stabilizacji” jeżeli chodzi o sytuację epidemiologiczną. Mamy do czynienia ze stabilizacją – stwierdził. Minister ocenił, że "przebieg pandemii w ostatnich 2-3 tygodniach jednak nie rozwijał się wykładniczo, tak jak działo się to wcześniej".

W związku z tym na pewno mieliśmy taki okres stopniowej stabilizacji liczby zachorowań. Można powiedzieć, że teraz w zasadzie jesteśmy w takiej fazie, gdzie ta stabilizacja następuje i chyba powoli możemy troszeczkę się uśmiechnąć i stwierdzić, że to, co jest najgorsze mamy w pewnym sensie za nami

Adam Niedzielski, minister zdrowia

Liczba dziennych zachorowań spadła dziś poniżej 20 tysięcy – kontynuował Niedzielski, zaznaczając, że mamy do czynienia ze zmniejszeniem liczby zakażeń, co jest informacją pozytywną. W Polsce od dłuższego czasu obserwujemy jednak gwałtowny spadek liczby wykonywanych testów. Zdaniem ministra zdrowia to znak, że "sytuacja się poprawia". Jak twierdzi, liczba obecnie wykonywanych testów jest oznaką stabilizacji epidemii w naszym kraju.

Malejąca liczba badań to sygnał, że sytuacja się poprawia

Adam Niedzielski, minister zdrowia

Od 1 do 27 października mieliśmy do czynienia z podwojeniem liczby zleceń na przeprowadzenie badań, ale od 27 października ta liczba zaczęła nieśmiało maleć, a w tej chwili, gdy porównamy poniedziałki, czyli dni z największymi liczbami nowych zleceń, to spadek sięga nawet połowy - podkreślił Niedzielski.

Zobacz także

Wskazał też, że zlecenia od lekarza POZ otrzymywali pacjenci, którzy mieli objawy bądź są zaniepokojeni swoim stanem zdrowia. - Z tego względu malejąca liczba badań to sygnał, że sytuacja się poprawia - dodał.

Kwestię wykonywania testów na koronawirusa kontynuował doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban. Ekspert opisywał etapy uruchamiania szpitali tymczasowych i podkreślił, że są one budowane na sytuacje krytyczne. Profesor również wyraził aprobatę związaną ze "spadkiem zakażeń" SARS-CoV-2  w Polsce.

Testowanie nic nie da - stwierdził prof. Horban. Jak mówił, trzeba się po prostu myć. - Ręce przede wszystkim - dodał, zaznaczając, że niezwykle ważny jest też dystans społeczny.

Wszyscy bezobjawowi powinni pamiętać o zasadzie: maski, dystans, mycie się, zwłaszcza rąk. Testowanie nic nie da

Prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. Covid-19

- Testowanie 38 milionow ludzi bezobjawowych nie ma sensu. Wszyscy bezobjawowi powinni pamiętać o maskach i dystansie, to jest ochrona. Testowanie to nie ochrona - oznajmił.

Koronawirus w Polsce 17.11.2020 r.

Nowe przypadki odnotowane we wtorek 17.11.2020 r. pochodzą z województw: śląskiego (2442), dolnośląskiego (2418), mazowieckiego (2272), małopolskiego (1724), wielkopolskiego (1475), pomorskiego (1325), lubelskiego (1294), zachodniopomorskiego (1191), łódzkiego (1096), kujawsko-pomorskiego (738), opolskiego (732), świętokrzyskiego (624), podkarpackiego (551), podlaskiego (512), warmińsko-mazurskiego (463), lubuskiego (295).

Z powodu Covid-19 zmarło 70 osób, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 287 osób.W poniedziałek MZ poinformowało o 20 816 nowych zakażeniach koronawirusem i o 143 zgonach. W niedzielę resort przekazał informację o 21 854 zakażeniach i 303 zgonach. Z kolei w sobotę odnotowano 25 571 nowych zakażeń. Zmarło wówczas 548 osób – najwięcej od początku epidemii.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/TVN24/PAP/Ministerstwo Zdrowia/Twitter