Zamknij

Dwa kolejne zgony po zaszczepieniu przeciw Covid-19. Mężczyzna miał silne bóle

04.02.2021 12:42
Szczepionka przeciw Covid-19
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Nie żyją dwie osoby z województwa śląskiego, które przyjęły szczepionkę przeciw Covid-19. Wcześniej w Polsce zanotowano cztery zgony po zaszczepieniu. 

Informacja o dwóch zgonach po zaszczepieniu przeciwko Covid-19 pojawiła się w raporcie o niepożądanych odczynach poszczepiennych na stronie gov.pl. Pierwszy przypadek potwierdzono w Siemianowicach Śląskich. Mężczyzna zmarł 1 lutego. Miał silne bóle kostno-mięśniowe i był osłabiony. ''Rodzina odmówiła zgody na proponowaną sekcje zwłok. Pacjent nie był hospitalizowany'' - czytamy w rządowym raporcie.

Drugi zgon dotyczy mieszkańca powiatu lublinieckiego w województwie śląskim. Mężczyzna zmarł 2 lutego, dzień po przyjęciu szczepionki przeciwko Covid-19. Według raportu MZ przyczyną śmierci było pęknięcie tętniaka aorty wstępującej.

Kilka dni temu również w województwie śląskim po zaszczepieniu zmarła 90-latka z Mysłowic. Kobieta miała gorączkę od 38 do 38,4 stopni Celsjusza, cierpiała na biegunkę i wymioty, stwierdzono powikłania w postaci obrzęku płuc, podejrzewano zapalenie płuc. Wcześniej w Polsce zanotowano trzy zgony, które wystąpiły w związku czasowym z zaszczepieniem przeciw Covid-19. 

Ile osób w Polsce zostało już zaszczepionych przeciw Covid-19?

W Polsce wykonano dotąd 1 461 578 mln szczepień przeciw Covid-19 – podało w czwartek 4 lutego Ministerstwo Zdrowia. 1 117 146 osób otrzymało pierwszą dawkę, a 344 432 – drugą. Na rządowych stronach gov.pl podano, że zanotowano 1096 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Niepożądany odczyn poszczepienny to występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia. Większość z nich to zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia. W zestawieniu poinformowano też, że zutylizowano 3238 dawek szczepionki.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl

C