Zamknij

Finlandia i Litwa znoszą obostrzenia dla Polaków. Nie trzeba odbywać kwarantanny

14.09.2020 13:11
podróżowanie w dobie koronawirusa
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER (zdjęcie ilustracyjne)

Europejskie kraje znoszą kwarantannę dla Polaków. Finlandia od 19 września otwiera swoje granice m.in. dla obywateli naszego kraju. Od poniedziałku z kolei nie obowiązuje już samoizolacja w związku z sytuacją epidemiczną po przyjeździe na Litwę. 

Litwa. Koniec samoizolacji po przyjeździe z Polski

Litwa znosi kwarantannę dla osób, które przyjeżdżały z Polski. Obowiązywała ona od 10 sierpnia w związku z liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce. Od poniedziałku został podniesiony próg, od którego wymagana jest izolacja, z 16 do 25 nowych przypadków Covid-19 na 100 tys. mieszkańców danego kraju w ciągu 14 dni.

Na liście krajów, na które otwiera się Litwa, są także m.in. Niemcy, Szwecja, Bułgaria, Islandia, Liechtenstein, Serbia i Kanada. Samoizolacja i test na koronawirusa nadal są obowiązkowe dla osób przybywających z 18 innych państw Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Węgry i Włochy), a także dla osób z pięciu krajów europejskich spoza UE: San Marino, Monako, Andory, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Obcokrajowcy państw trzecich mają zakaz wjazdu na Litwę, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez rząd. Obywateli Litwy przyjeżdżających z państw trzecich obowiązuje samoizolacja, jeśli kraj ten znajduje się na liście państw dotkniętych pandemią.

Od wtorku każda osoba przybywająca na Litwę drogą lotniczą, morską czy lądową będzie musiała przekazać swoje dane osobowe do Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego (NVSC), wypełniając formularz drogą elektroniczną.

Zobacz także

Finlandia znosi obostrzenia dla Polaków

W poniedziałek MSZ za pośrednictwem portalu "Polak za granicą" poinformowało, że Finlandia od 19 września znosi kwarantannę dla osób przybywających m.in. z Polski. Chodzi o kraje, w których wskaźnik zakażeń wynosi maksymalnie 25 przypadków na 100 000 mieszkańców notowanych w ciągu ostatnich 14 dni.

Obecnie na liście tej znajduje się również nasz kraj. Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Finlandii będzie co tydzień dokonywał przeglądu sytuacji krajów i regionów o niższej i wyższej zapadalności na koronawirusa.

Turyści wjeżdżający do Finlandii z państw o wyższej zachorowalności będą musieli natomiast posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Badanie powinno być wykonane mniej niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy. Następnie podróżni będą musieli poddać się kwarantannie, która zostanie zakończona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu. Izolacja nie będzie jednak wymagana, jeśli wyjazd miałby trwać poniżej trzech dni.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Twitter