Zamknij

Koronawirus. W Finlandii wracają kontrole graniczne dla podróżnych z Polski

Magdalena Barszczak
01.10.2020 20:34
kontrole graniczne w Finlandii
fot. Shutterstock.com

W Finlandii wróciły kontrole graniczne dla podróżnych m.in. z Polski. Decyzja fińskiego rządu spowodowana jest większą liczbą przypadków koronawirusa w naszym kraju i wchodzi w życie od przyszłego tygodnia.

Od poniedziałku przywrócone zostaną kontrole graniczne dla osób przybywających do Finlandii z Polski, Litwy oraz San Marino. Chodzi o wzrost liczby przypadków koronawirusa w tych krajach – zdecydował w czwartek fiński rząd.

Zobacz także

Finlandia. Przywrócone kontrole graniczne dla Polaków

Koronawirus nie odpuszcza i w Polsce w czwartek odnotowano rekordowy przyrost zakażeń. W komunikacie fińskiego MSW podkreślono, że "różnice w sytuacji epidemicznej między Finlandią a resztą Europy" oraz "eskalacja pandemii" wymagają utrzymania kontroli granicznych do czasu wprowadzenia "zastępczych procedur".

"Decyzję podjęto, ponieważ liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w tych krajach nie utrzymuje się już na względnie niskim poziomie i przekroczyła akceptowalny współczynnik (do 25 przypadków na 100 tys. mieszkańców przez 14 dni)" – podało w czwartek ministerstwo spraw wewnętrznych.

Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w Polsce i na Litwie na koniec ubiegłego tygodnia współczynnik zakażeń koronawirusem przekroczył 30. W samej Finlandii osiągnął zaś 20 (wcześniej 10).

Obecnie podróżowanie do Finlandii z państw objętych ograniczeniami dopuszczalne jest tylko w razie powrotów do kraju, podróży służbowych oraz z innych koniecznych powodów. Przyjezdnym zalecana jest też dobrowolna 14-dniowa kwarantanna, którą można skrócić, poddając się testom na koronawirusa.

Z krajów strefy Schengen jedynie Łotwa i Liechtenstein pozostają na "zielonej liście" i podróżni mogą przyjeżdżać do Finlandii bez ograniczeń. Także pracownicy ze Szwecji oraz Estonii – w ramach wyjątku – mogą przybywać bez kwarantanny.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP