Zamknij

Francja pierwszym krajem Europy z 2 mln zakażeń koronawirusem

17.11.2020 22:19
Koronawirus we Francji
fot. PHILIPPE DESMAZES /AFP /East News

Liczba potwierdzonych infekcji koronawirusem we Francji przekroczyła 2 mln - poinformowało we wtorek tamtejsze ministerstwo zdrowia. We Francji stwierdzono więc najwięcej zakażeń w Europie. Na świecie więcej infekcji odnotowano tylko w USA, Indiach i Brazylii.

Koronawirus zabił w ciągu ostatniej doby 437 pacjentów we Francji. Według władz medycznych wzrostowy trend epidemii zaczyna się jednak odwracać. "Nasze wysiłki zaczynają przynosić owoce" - powiedział na konferencji prasowej dyrektor generalny we francuskim resorcie zdrowia dr Jerome Salomon zaznaczając, że w ciągu ostatnich dni spadła liczba nowo diagnozowanych infekcji, ale siła epidemii jest wciąż bardzo duża.

Lekarz przedstawił tę pozytywną tendencję jako efekt przestrzegania ograniczeń i jeszcze raz podkreślił konieczność stosowania się do restrykcji sanitarnych.

Koronawirus we Francji. Już ponad 2 mln zakażeń

Salomon przekazał, że bardzo wysoka pozostaje liczba hospitalizowanych pacjentów z Covid-19, która wynosi 33,5 tys., a 4 854 z nich jest leczonych na oddziałach intensywnej terapii. Jak zauważa agencja AFP, obecnie w szpitalach przebywa więcej chorych z koronawirusem, niż podczas wiosennego szczytu epidemii, chociaż wtedy więcej z nich leżało na oddziałach intensywnej terapii.

Od połowy lutego, gdy w Paryżu na Covid-19 zmarł będący pierwszą ofiarą pandemii w Europie chiński turysta, we Francji z powodu koronawirusa zmarły 46 273 osoby. Wykryto też 2 036 755 infekcji, z czego 45 552 w ciągu ostatniej doby. Bariera 1 mln zakażeń została przekroczona 23 października.

Zobacz także

Francja jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią państw. Pod względem liczby zakażeń zajmuje czwarte miejsce na świecie, pod względem liczby zgonów - siódme - przypomina agencja Reutera.

Covid-19 spowodował pogorszenie się zdrowia psychicznego Francuzów

Wcześniej we wtorek w podobnym do Salomona tonie wypowiadał się minister zdrowia Olivier Veran, który ocenił, że Francja odzyskuje kontrolę nad epidemią, ale jest jeszcze za wcześnie na ogłaszanie zwycięstwa.

Zobacz także

Podczas swojej konferencji Salomon zwrócił uwagę, że pogarsza się również stan zdrowia psychicznego Francuzów, od końca września do początku listopada podwoiła się liczba osób dotkniętych depresją.

RadioZET.pl/ PAP