Zamknij

Koronawirus. Wyszedł do toalety i zmarł. Ciało znaleziono po kilku dniach

16.10.2020 18:44
Koronawirus w Hiszpanii
fot. Xinhua News/East News

Chaos w jednym z największych szpitali Barcelony Vall d'Hebron. Odnaleziono tam zwłoki pacjenta, który kilka dni wcześniej wyszedł do toalety. Władze placówki tłumaczą, że zaniedbanie wynikło z zamieszania powstałego wskutek wzrostu liczby przypadków zachorowań na Covid-19 oraz protestów służby zdrowia.

Koronawirus bije rekordy także w Hiszpanii. U kresu sił są największe placówki w kraju, m.in. Vall d'Hebron w Barcelonie. W szpitalu znaleziono ciało zmarłego 90-latka.

Według radia Cadena Ser na zwłoki natrafiono w jednej z toalet. Poszukiwania, w których brała udział regionalna policja, ruszyły po zgłoszeniu ze strony rodziny, zaniepokojonej nagłym zniknięciem seniora ze szpitalnej sali.

Zobacz także

Koronawirus. Pacjent wyszedł do toalety. Po kilku dniach znaleziono jego ciało

Katalońska policja ustaliła, że pacjent zmarł z przyczyn naturalnych. Śledczy twierdzą, że z sekcji zwłok wynika, iż mężczyzna znajdował się w jednej ze szpitalnych toalet od co najmniej dwóch dni. Władze barcelońskiego szpitala zapowiedziały uruchomienie dochodzenia w sprawie ustalenia okoliczności zgonu. Szukają też odpowiedzi na pytanie, dlaczego przez kilkadziesiąt godzin nikt z personelu medycznego nie zgłosił zaginięcia seniora.

Kierownictwo szpitala tłumaczy wydarzenie nasileniem chaosu w katalońskiej służbie zdrowia. Od wtorku pracownicy prowadzą strajk, domagając się poprawy warunków pracy. Dodatkowym problemem jest szybko rosnąca liczba osób zainfekowanych koronawirusem. Podczas ostatniej doby zanotowano tam jedną z największych od wybuchu pandemii liczby zakażeń w ciągu dnia – blisko 3 tys. 

Koronawirus w Hiszpanii. Minister zdrowia: konieczne dalsze obostrzenia

Według czwartkowych szacunków resortu zdrowia w całej Hiszpanii podczas ostatniej doby zanotowano ponad 13 tys. nowych infekcji oraz 140 zgonów. Pięć regionów – Madryt, Aragonia, La Rioja, Kastylia i Leon oraz Ceuta – uznaje się za obszary o najtrudniejszej sytuacji epidemicznej.

W rozmowie z katalońską rozgłośnią RAC1 szef resortu zdrowia Salvador Illa podkreślił, że hiszpańskie regiony muszą podjąć drastyczne decyzje, aby ograniczyć rosnącą liczbę przypadków zakażeń. Dodał, że nawet pojawienie się do grudnia szczepionki nie zmieni szybko trudnej sytuacji epidemicznej.

Illa ujawnił, że rząd ma już roboczy plan działań w ramach walki z drugą falą Covid-19, przewidujący ograniczenia w spotkaniach dużych grup ludzi, a także w organizacji imprez masowych. Wyjaśnił, że dokument ten przewiduje czterostopniową skalę, według której rząd i regionalne władze będą podejmować działania dotyczące nowych restrykcji. Dodał, że do końca roku należy spodziewać się kolejnych obostrzeń, a święta Bożego Narodzenia będą stały pod znakiem restrykcji.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Cadena Ser