Zamknij

Norki zaraziły ludzi. "Pierwsze przypadki transmisji ze zwierzęcia na człowieka"

26.05.2020 17:52
norki
fot. Reporters / SCHEIRE/REPORTER

Dwie osoby w Holandii zostały zakażone przez norkę SARS-CoV-2. Według Światowej Organizacji Zdrowia zachorowania u holenderskich pracowników mogą stanowić pierwsze znane przypadki przenoszenia się koronawirusa ze zwierzęcia na człowieka.

Jak podaje agencja AFP, pierwszy przypadek koronawirusa u człowieka odnotowano w zeszłym tygodniu u pracownika jednej z farm w pobliżu Eindhoven, na południu Holandii. Chorobę wśród hodowanych tam norek wykryto pod koniec kwietnia.

W poniedziałek ministerstwo rolnictwa poinformowało o drugim przypadku SARS-CoV-2 na fermie norek.

Zobacz także

Norki zaraziły człowieka koronawirusem

Do zarażenia człowieka doszło, zanim wiadomo było, że norka jest nosicielką SARS-CoV-2, dlatego pracownicy nie nosili odzieży ochronnej.

Jaap van Dissel, dyrektor holenderskiego Instytutu Zdrowia, zaznaczył, że zdarzały się już przypadki, wśród których zwierzęta, m.in. koty, były zakażane wirusem przez ludzi, jednak transmisja w drugą stronę jest bardzo rzadka.

Po raz pierwszy odkryliśmy, że prawdopodobnie w dwóch przypadkach infekcja przeszła od zwierzęcia do człowieka

- powiedział.

Jak dodał, pierwotnym źródłem infekcji w Chinach również prawdopodobnie były zwierzęta.

Zobacz także

WHO: pierwsza transmisja ze zwierzęcia na człowieka

„To mogą być pierwsze znane przypadki transmisji wirusa ze zwierzęcia na człowieka” - oświadczyła we wtorek Światowa Organizacja Zdrowia, cytowana przez agencję AFP. Jak dodano w komunikacie, WHO nadal "zbiera i weryfikuje dane, aby zrozumieć, czy dzikie i domowe zwierzęta mogą rozprzestrzeniać chorobę”.

Norki są hodowane na futro w około 155 gospodarstwach w całym kraju. Holenderskie władze wykryły przypadki zakażeń koronawirusem u zwierząt w czterech takich lokalizacjach. Jak poinformowała minister rolnictwa Holandii Carola Schouten, w trzech fermach źródłem infekcji miał być człowiek. Czwarty przypadek wciąż jest badany.

Szefowa resortu podkreśliła w liście do parlamentu, że poza hodowlami ryzyko przenoszenia się wirusa między zwierzęciem a człowiekiem jest "znikome".

Od 2013 hodowla zwierząt na futra w Holandii jest zabroniona. Istniejące i powstałe przed tym rokiem fermy mogą jednak funkcjonować do 2023 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/AFP/Reuters/DW