Zamknij

Koronawirus. 103-latka najstarszym ozdrowieńcem w Polsce

17.05.2020 18:25
103-latka najstarszym ozdrowieńcem
fot. Facebook/SPZOZ Kędzierzyn-Koźle

Przebywająca w szpitalu monoprofilowym w Kędzierzynie-Koźlu (woj. opolskie) 103-latka, u której stwierdzono obecność koronawirusa, została uznana za ozdrowieńca. Wynik drugiego testu był negatywny, co oznacza, że pani Teresa stała się tym samym najstarszą osobą w Polsce, która wyzdrowiała z Covid-19. 

Licząca 103 lata pani Teresa została przywieziona do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu (woj. opolskie). 20 kwietnia z Domu Spokojnej Starości w Kościeliskach. Miała objawy typowe dla Covid-19: kaszel, gorączkę czy duszności.

Zobacz także

Lekarze zwracali jednak uwagę na relatywnie łagodny przebieg choroby, zważywszy na bardzo zaawansowany wiek pacjentki. Jak podaje tvn24.pl, w najgorszym momencie jej stan określano jako "średni", ani razu nie wymagał jednak użycia respiratora. 

Koronawirus. 103-latka najstarszym ozdrowieńcem w Polsce

W ostatnią środę wykonano pierwszy test na obecność koronawirusa, w niedzielę do szpitala dotarły wyniki drugiego. Obydwa były negatywne. Prawdopodobnie w poniedziałek pacjentka, już jako najstarsza w Polsce i jedna z najstarszych na świecie ozdrowieńców, opuści szpitalne mury.

[Pani Teresa jest] zdrowa, jeżeli chodzi o infekcję covidową, natomiast ma też inne schorzenia. Staraliśmy się w miarę upływającego czasu reagować na jej dolegliwości, ale pod tym względem też jest w tej chwili wszystko w porządku. Zespół lekarski i pielęgniarski cały czas dbał o jej dobre samopoczucie i jej zdrowie 

- powiedział w rozmowie z tvn24.pl Jacek Mazur, zastępca dyrektora szpitala do spraw medycznych. Informację na swoim profilu na Facebooku potwierdziła również placówka:

"Nasza 103-letnia pacjentka pokonała koronawirusa! Właśnie otrzymaliśmy wynik drugiego testu – wynik negatywny. To znaczy, że w organizmie pani Teresy Wójcik nie ma już wirusa, może zostać wypisana do domu i jest najstarszym ozdrowieńcem w Polsce. Pani Tereso – życzymy dużo zdrowia i nadal takiego samego dobrego humoru" - napisano.

Zobacz także

Przypomnijmy, że dotychczasowy rekord metrykalny wśród polskich ozdrowieńców należał do byłego partyzanta i strażaka Stanisława Bigosa. 100-latek leczył się w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. 

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/Facebook/tvn24.pl