Obserwuj w Google News

Jak będzie wyglądała kolęda w czasie epidemii? Są pierwsze wytyczne

Magdalena Barszczak
2 min. czytania
28.09.2020 10:49
Zareaguj Reakcja

Kolęda na nowych zasadach? Epidemia koronawirusa sprawiła, że niemożliwe jest przeprowadzenie wizyt duszpasterskich w tradycyjnej formie. O zmianach poinformowała katowicka kuria.

kolęda
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Koronawirus wciąż nie jest w odwrocie. Zakażeń przybywa i taki stan ma się utrzymać do połowy października. "Do 15 października będzie spory wzrost zakażeń w granicach 1000-1500 przypadków dziennie" - powiedział w poniedziałek na antenie Trzeciego Programu Polskiego Radia szef GIS prof. Jarosław Pinkas.

Wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych miesięcy sytuacja epidemiczna w kraju nie ulegnie zmianie. W związku z tym niemożliwe jest przeprowadzenie wizyt duszpasterskich w tradycyjnej formie. Kościół przygotowuje zatem nowe wytyczne.

Szef GIS ostrzega: do połowy października 1000-1500 zakażeń dziennie

Kolęda w domach. Nowe wytyczne katowickiej kurii

Maseczki w kościele to już codzienność. W związku z pandemią w sierpniu metropolita warszawski kardynał Nycz rekomendował, aby nosili je również księża koncelebrujący mszę świętą. Wiele osób zastanawia się już, jak będą wyglądały też wizyty duszpasterskie duchownych w domach.

Wydział duszpasterski kurii metropolitalnej w Katowicach wystosował w tej sprawie ważny komunikat do wiernych. Informacja została rozesłana do parafii archidiecezji katowickiej - poinformował sekretarz i rzecznik metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca ks. Tomasz Wojtal.

Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie tzw. kolędy w tradycyjnej formie. Odwiedziny duszpasterskie ograniczamy wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy. - Katowicka Kuria

"Jednocześnie zachęcamy duszpasterzy do celebracji w okresie Bożego Narodzenia Eucharystii w intencji parafian z poszczególnych ulic oraz kolędowych Nieszporów (wieczorów), z uwzględnieniem stosownych przepisów sanitarnych" – dodano w oświadczeniu katowickiej kurii. Zalecenia mają obowiązywać - jeśli będzie to konieczne - również podczas Adwentu.

W związku z epidemią koronawirusa katowicka kuria zmieniła także termin beatyfikacji ks. Jana Franciszka Machy. Uroczystość nie odbędzie się w październiku, a w 2021 r. Nowy termin beatyfikacji ks. Machy zostanie ogłoszony po akceptacji Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Wizyty księży w domach parafian rozpoczynają się po świętach Bożego Narodzenia i trwają do 2 lutego.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 1306 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Poinformowano także o śmierci 15 osób.  

Koronawirus. Nowe rekomendacje w Kościele. Maseczki również dla księży

RadioZET.pl