Obserwuj w Google News

Korea. 29-latek zaraził ponad 80 osób w klubach, Seul wprowadza restrykcje

2 min. czytania
11.05.2020 15:02
Zareaguj Reakcja

Nowe ognisko koronawirusa w Korei Południowej. Wydawało się, że sytuacja w kraju jest już pod kontrolą, jednak wciąż dochodzi do zakażeń w skupiskach. Jednym z nich są nocne kluby i bary w Seulu, gdzie imprezowicz mógł zarazić kilkadziesiąt osób.

tłumy w barach
fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Władze Korei Płd. ogłosiły w ciągu ostatniej doby 35 nowych przypadków koronawirusa, najwięcej od miesiąca. Przez cały weekend zaraziło się 69 osób, czyli tyle, ile zakażeń odnotowano przez cały ubiegły tydzień - informuje agencja Reuters.

Najwięcej przypadków ma związek z 29-latkiem, który odwiedził 1 maja dzielnicę barów Itaewon w Seulu. Liczba wykrytych infekcji dotycząca tego ogniska w poniedziałek wzrosła do 86.

Wśród zakażonych jest 63 gości tych lokali oraz 23 spośród ich krewnych i znajomych

– przekazały Koreańskie Centra Kontroli Chorób (KCDC) na konferencji prasowej.

Uczniowie zmarli podczas lekcji WF-u. Rodzice: to przez maseczki

Nowe ognisko koronawirusa w Seulu. Szukają gości klubów nocnych

KCDC wezwało osoby, które przebywały w barach i restauracjach w tym samym czasie, co zakażony 29-latek, aby odizolowały się od społeczeństwa i zgłosiły władzom ewentualne objawy SARS-CoV-2. Burmistrz Seulu Park Won Sun zaoferował bezpłatne, anonimowe testy osobom, które odwiedziły kluby.

Według służb medycznych na koronawirusa przebadano już prawie 2,5 tys. spośród ponad 5,5 tys. osób, które odwiedziły kluby w Itaewon między 24 kwietnia a 6 maja, a także ponad 500 osób z kręgu ich kontaktów. Władze spodziewają się, że do środy wykryte zostaną kolejne zakażenia związane z tymi barami.

Musimy szybko odnaleźć (zakażonych) pacjentów, by powstrzymać przekazywanie wirusa w społeczności

- powiedziała szefowa KCDC Dzeon Eun Kiong, wzywając wszystkie osoby, które były w klubach w Itaewon, aby niezależnie od objawów poddały się badaniom na koronawirusa.

Koronawirus. Otworzyła swój salon fryzjerski. Trafiła do więzienia

W weekend Seul i otaczająca go prowincja Gyeonggi nakazały wstrzymanie działalności barów, klubów i innych przybytków życia nocnego. W poniedziałek podobną decyzję podjęły władze miasta Daegu, jednego z najbardziej dotkniętych pandemią miejsc w kraju.

W związku z pojawieniem się tego nowego skupiska zakażeń ministerstwo edukacji zdecydowało w poniedziałek o opóźnieniu o tydzień planowanego powrotu uczniów do szkół. Zgodnie z najnowszą decyzją szkoły będą stopniowo otwierane między 20 maja a 8 czerwca – podała agencja Yonhap.

Otwarcie granic na wakacje? Rząd rozważa możliwość wyjazdów do niektórych krajów

RadioZET.pl/PAP/Reuters