Zamknij

Łagodzenie obostrzeń w Polsce. Rzecznik rządu ujawnia, czego będą dotyczyć

16.04.2020 08:44
Policja
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Mateusz Morawiecki zaprezentuje w czwartek harmonogram dot. łagodzenia obecnie obowiązujących obostrzeń - w tym w obszarze gospodarczym - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Najbliższe decyzje będą dotyczyć m.in. kwestii zasad dostępu do terenów zielonych oraz restrykcji dotyczących handlu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W czwartek 16 kwietnia około godziny 12 po raz kolejny pod przewodnictwem premiera zbierze się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, na którym będą podejmowane ostateczne decyzje w sprawie luzowania obowiązujących ograniczeń.

Po zakończeniu posiedzenia odbędzie się konferencja prasowa podczas której premier Morawiecki przedstawi harmonogram dotyczący pewnego zmniejszenia ograniczeń, które obecnie funkcjonują przy jednoczesnym pobudzaniu gospodarki w sposób odpowiedzialny, uwzględniający aktualną sytuację epidemiczn

 - powiedział rzecznik rządu. Dodał, że "najbliższe decyzje będą dotyczyć m.in. kwestii zasad dostępu do terenów zielonych oraz restrykcji dotyczących handlu".

Aktualne obostrzenia w Polsce

Zgodnie z obecnymi przepisami, w związku z epidemią koronawirusa, sklepy w galeriach handlowych - za wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii oraz aptek - są zamknięte. Ponadto wprowadzono limit osób jakie mogą przebywać w pozostałych sklepach - do maksymalnie trzech na jedną kasę. W urzędach pocztowych limit ten wynosi 2 osoby na jedno okienko. Natomiast na bazarach, targowiskach wprowadzono ograniczenie - do 3 osób na jeden stragan, stoisko. Ponadto w weekendy zamknięte zostały wszystkie sklepy budowlane.

Zobacz także

Wszyscy klienci muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach, a od godz. 10 do 12 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować oraz obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich - w tym także dla osób powyżej 65. roku życia.

Zamknięte są m.in. zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, a usług związanych z tymi placówkami nie można realizować w domach. Zawieszone są zabiegi rehabilitacyjne i masaże. W związku z epidemią wprowadzono również ograniczenia dostępu do parków, bulwarów, skwerów, miejsc rekreacji, plaż oraz zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich. 

RadioZET.pl/PAP