Zamknij

"Część obostrzeń może wrócić". Szumowski mówi o "trudnej" drugiej fali zakażeń

26.06.2020 13:37
Łukasz Szumowski
fot. Mateusz Jagielski/East News

Jeżeli jesienią z powodu koronawirusa sytuacja będzie trudna, część obostrzeń może wrócić - zapowiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Doprecyzował przy tym, że jeśli obostrzenia wrócą, to nie w takiej samej formie.

Druga fala zakażeń koronawirusem w Polsce najpewniej będzie – Łukasz Szumowski mówił o tym wielokrotnie, a ostatnio zaledwie kilka dni temu w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej. - Przyjdzie na jesieni razem z sezonem grypowym. Staramy się na nią przygotować, kontynuujemy zakupy środków ochrony i sprzętu. (...) Myślę, że zakażeń może być więcej niż obecnie – ostrzegł.

W piątek sytuację epidemiczną w Polsce minister zdrowia komentował na antenie radiowej Trójki. Pytany, czy mogą jeszcze wrócić obostrzenia, które znamy sprzed kilku tygodni, odparł, że owszem, "jeżeli sytuacja będzie trudna na jesieni, jeżeli druga fala będzie trudna, to część obostrzeń może wrócić".

Mówiąc o możliwym powrocie obostrzeń związanych z epidemią Covid-19, zaznaczył, że "na pewno nie będzie to w takiej pełnej formie, jaką mieliśmy”, a to dlatego, że – jak mówił – gospodarka nie wytrzymałaby kolejnego lockdownu.

W związku z nagłym wzrostem zakażeń część restrykcji przywróciła już np. Czarnogóra. To zresztą pierwsze państwo w Europie, które ogłosiło 25 maja, że jest "wolne od koronawirusa”. W ciągu ostatnich 10 dni odnotowano tam jednak około sto nowych infekcji.

Koronawirus. Pierwsze zakażenia nad Bałtykiem

Przypomnijmy, że obecnie sytuacja epidemiczna w Polsce nie wygląda najlepiej, a epidemia na pewno nie zmierza jeszcze ku końcowi. Pojawiają się już pierwsze przypadki zakażeń nad Bałtykiem (m.in. w Rewalu), a sezon wakacyjny dopiero rusza.

Choć resort zdrowia zapewnia, że sytuacja jest po kontrolą, każdego dnia wykrywa się kilkaset nowych zakażeń, a kilkanaście osób chorych na Covid umiera. Według piątkowego raportu MZ w ciągu ostatniej doby pozytywnie zdiagnozowano 285 osób (przy 22,2 tys. wykonanych testach), w tym u 96 na Śląsku. Łącznie zanotowano już więc 33 tys. 395 przypadków zakażeń. Zmarło kolejne 17 osób, w sumie – 1429.

RadioZET.pl/PAP/Polskie Radio