Zamknij

Szumowski: we wrześniu uczniowie zaczną rok szkolny. Mówił też o ew. lockdownie

31.07.2020 21:04
Szkoła a koronawirusa
fot. Piotr Molecki/East News

Wszyscy uczniowie rozpoczną rok szkolny. Szkoły nie będą punktowo zamykanie 1 września, ale dyrektorzy mogą wprowadzać elastyczne formy nauczania – zapewnił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ze względów zdrowotnych i gospodarczych wykluczył też ponowny lockdown.

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza. W piątek padł dzienny rekord zakażeń od początku epidemii - aż 657. W poprzednich dniach również zanotowano ogromną liczbę: w czwartek było to 615 przypadków, w środę 512, a we wtorek 502.

Zobacz także

Oznacza to, że w czwarty kolejny dzień dobowy bilans zakażeń przekracza granicę 500, a dwa ostatnie dni były rekordowe od marca. Przypomnijmy, że aktualne statystyki koronawirusa w Polsce to 45688 przypadków zakażenia oraz 1716 ofiar śmiertelnych. W tej sprawie w wywiadzie dla Polsat News wypowiedział się minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

Łukasz Szumowski: we wrześniu uczniowie rozpoczną rok szkolny

Łukasz Szumowski, minister zdrowia udzielił wywiadu telewizji Polsat News. Pytany był w nim m.in. o kwestię powrotu uczniów do szkoły i czy rodzice muszą być 1 września gotowi na punktowe zamykanie placówek.

Nie zamykanie, natomiast szkoły na pewno będą bardzo elastycznie podchodziły w danych regionach, do formy kształcenia (...) to może być forma mieszana - dane grupy wiekowe lub grupy uczniów mogą być objętych zdalnym nauczaniem, część uczniów może korzystać ze zwykłej formy

- powiedział. Według ministra 1 września wszyscy uczniowie "rozpoczną naukę, natomiast dyrektorzy szkół mają narzędzia do tego, aby na podstawie rekomendacji sanepidu (…) (szkoły) miały pewną elastyczność. Na przykład w powiecie, gdzie będzie wiele zachorować, będzie można "wprowadzić formę mieszaną, żeby rozluźnić klasy".

Szumowski: nie wyobrażam sobie takiego lockdownu, jak wiosną

Odnosząc się jesiennego wzrostu liczby zachorowań na grypę, który przypadnie w warunkach pandemii Szumowski przypomniał, że w MZ pracuje zespół, który ma przygotować sposób oddzielania mających podobne objawy chorych na grypę od zarażonych Covid-19. Eksperci mają przygotować rekomendacje do końca sierpnia.

Mamy sporo narzędzi – szybkie testy antygenowe dla osób objawowych. Mamy zwiększoną pulę testów, są inwestycje w laboratoria. Chcemy, żeby tych testów można było robić kilkadziesiąt tysięcy dobowo (...) Telemedycyna, porady i zlecenia zdalne - to wszystko trzeba ułożyć w taką układankę, żeby zabezpieczyć chorych

– stwierdził Szumowski. Podkreślił jednocześnie, że nie wyobraża sobie powrotu do takiego lockdownu jaki wprowadzono wiosną. - Pamiętajmy, że nie tylko Covid jest chorobą. W czasie lockdownu bardzo wiele osób nie chodziło do lekarza, nie przychodziło na badania profilaktyczne, mieliśmy również spadek wpływów do NFZ"– argumentował. Dodał, że "gdyby to trwało bardzo długo", odbiłoby się nie tylko na gospodarce, ale i na zdrowiu ludzi".

Zobacz także

Według Szumowskiego możliwe są jedynie punktowe restrykcje, a nie powtórka z wiosennego zamknięcia. - Nie ma takiej możliwości, bo ludzie poumieraliby na inne choroby – podkreślił. Dodał, że nieliczne przypadki zachorowań w "gigantycznych województwach" takich jak zachodniopomorskie, podlaskie, kujawsko-pomorskie wskazują, że "problem jest bardzo lokalny, bardzo ograniczony"

RadioZET.pl/PAP/Polsat News