Zamknij

Oto główne źródło zakażeń koronawirusem. Szumowski nie ma wątpliwości

13.08.2020 09:42
Łukasz Szumowski
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Łukasz Szumowski na antenie TVN24 wskazał główne źródło zakażeń koronawirusem w woj. małopolskim. Zdaniem ministra zdrowia są nim wesela. Szef resortu zdrowia poinformował także, że w czwartek podana zostanie nowa liczba powiatów, które spełniają kryteria tzw. żółtych i czerwonych stref. 

Łukasz Szumowski na antenie TVN24 poruszył temat głównych źródeł zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Mówił także o kwalifikacjach do stref żółtych oraz czerwonych.

Zobacz także

Koronawirus. Łukasz Szumowski o głównym źródle zakażeń

Minister mówił, że zakażenia, do których dochodzi na imprezach, są trudniejsze do skontrolowania.

To jest takie zjawisko, które trudniej kontrolować niż duży zakład pracy, gdzie mamy wszystkie osoby w jednym miejscu. Niestety, widzimy zresztą, że ta epidemia w tej chwili lokalizuje się w obszarach, w których tradycyjnie są huczne, długie wesela, spotkania rodzinne itd.

– mówił w TVN24 minister zdrowia.

Szumowski mówił także o kwalifikacjach dotyczących stref żółtych oraz czerwonych. Jakie powiaty kwalifikują się do zagrożonych stref?

Jeżeli jest powyżej 6 nowych zachorowań na 10 tys. to mamy żółtą strefę, jeśli powyżej 12, to mamy strefę czerwoną. […] Podamy nowe wartości, ale nie widzimy, żeby to się rozlewało szeroko na Polskę, na szczęście

– dodał minister.

Minister zdrowia poinformował, że w czwartek podana zostanie nowa liczba powiatów, które spełniają kryteria tzw. żółtych i czerwonych stref. Jak dodał, analizy wskazują, że liczba tych powiatów będzie zbliżona do obecnej.

Dopytywany, czy resort rozważy wprowadzenie obowiązkowych szczepień na grypę w zbliżającym się sezonie, Szumowski zapewnił, że będzie chciał zrefundować je "wszystkim medykom, bo to jest najbardziej narażona grupa".

Zresztą takie są tendencje na świecie, że jeżeli będzie szczepionka na koronawirusa, w pierwszej kolejności dostaną ją medycy, bo to są osoby, które mają ratować innych. Tutaj ok. 500 tys. osób będzie miało szansę na pełną refundację

- zaznaczył.

Jak podkreślił, refundacja obejmie także osoby starsze.

Nie wprowadzamy obowiązku szczepienia. Będziemy rekomendować, ale myślę, że w dobie epidemii znacznie więcej osób będzie chciało skorzystać z tej dobrej i bezpiecznej formy ochrony

- podsumował.

Zobacz także

Strefy żółte i czerwone w 19 powiatach

Przypomnijmy, od soboty w 19 powiatach w kraju obowiązują dodatkowe obostrzenia dotyczące zasad bezpieczeństwa, higieny i zachowania dystansu społecznego w przestrzeni publicznej.

W "czerwonych" powiatach (w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Ruda Śląska i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński) jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej.

Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4 mkw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 mkw., do 150 osób na zewnątrz.

W "żółtych" powiatach (w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski) w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. 

Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest tez limit max. 1 osoba na 4mkw. W kinach także jest limit 25 proc. zajętych miejsc.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24/PAP