Zamknij

Koronawirus. Zakonnicy zakażeni podczas święceń. Rozjechali się po Polsce

05.06.2020 16:08
święcenia kapłańskie
fot. Lukasz Solski/East News (zdjęcie ilustracyjne)

Koronawirus u redemptorystów w Tuchowie (woj. małopolskie). Do rozprzestrzenienia się wirusa doszło podczas święceń kapłańskich w zakonie. W związku z potencjalnym zagrożeniem zamknięto kościoły i domy zakonne w Tuchowie, Wrocławiu, Bardzie i Kościelisku.

Jak podaje portal tarnow.net.pl, dotychczas obecność koronawirusa potwierdzono u sześciu zakonników z klasztoru ojców redemptorystów w Tuchowie. W specjalnym oświadczeniu, jakie wydała warszawska prowincja redemptorystów, wyjaśniono, że do zakażeń doszło w sobotę podczas święceń kapłańskich.

W sobotę, 30 maja 2020 r. w Tuchowie k. Tarnowa odbyły się święcenia kapłańskie, które przebiegły przy zachowaniu obowiązujących przepisów władz sanitarnych i kościelnych. Niestety, na uroczystości były obecne osoby zakażone wirusem, wtedy tego zupełnie nieświadome. Wykazały to dopiero badania wykonane kilka dni później. W konsekwencji doszło do kolejnych zakażeń

- poinformował ojciec Mariusz Mazurkiewicz, rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.

Zobacz także

Koronawirus wśród redemptorystów

Jak zauważył Roman Łucarz, starosta powiatowy z Tarnowa w rozmowie z portalem tvn24.pl, sytuacja jest rozwojowa. W czwartek tłumaczył, że próbki są pobierane w siódmym dniu od możliwego kontaktu, więc pozytywnych wyników może przybywać.

Zamknięto klasztor w Tuchowie oraz przylegający do niego kościół. "Tym samym nabożeństw i mszy nie będzie. Wszystkie zamówione intencje będą odprawione w klasztornej kaplicy" - poinformowano na stronie Bazyliki Mniejszej.

Kwarantanna w domach zakonnych. Sanepid szuka wiernych

Jak wyjaśniono w oświadczeniu redemptorystów, kwarantanną po odnotowaniu pozytywnych testów na obecność koronawirusa objęte zostały domy zakonne w Bardzie (diec. świdnicka), Kościelisku (arch. krakowska), Tuchowie (diec. tarnowska) i Wrocławiu. Tymczasowo zamknięto też kościoły znajdujące się przy wymienionych domach zakonnych.

Rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów poinformował, że władze zgromadzenia oraz przełożeni domów zakonnych współpracują z sanepidem i dalsze ich działania będą uzależnione od służb sanitarnych.

Poszukiwane są osoby, które w ostatnim czasie uczestniczyły w mszach w Bazylice w Tuchowie. 

„[...] Prosimy osoby, które uczestnicząc w Mszach Świętych w dniach 28 maja do 2 czerwca br., przyjmowały Komunię Świętą w kościele, lub korzystały z kancelarii parafialnej, lub uczestniczyły w dniu skupienia dla narzeczonych, lub też korzystały z parafii rodzinnej przy parafii ojców redemptorystów w Tuchowie, o kontakt telefoniczny z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Tarnowie pod numerami telefonu:

  • (14) 688 – 65- 55
  • (14) 688 – 65- 54
  • (14) 688 – 65- 51" - czytamy w oświadczeniu Sanepidu.

Zobacz także

RadioZET.pl/tvn24.pl/tarnow.net.pl