Zamknij

Rekord zakażeń. Apel o zwołanie RBN. "Nie ma szczepionek, nie ma planu"

Magdalena Barszczak
25.09.2020 15:57
Tomasz Grodzki i Bartosz Arłukowicz
fot. PAP/Mateusz Marek

Koronawirus nie odpuszcza. W piątek odnotowano absolutny rekord zakażeń od początku pandemii. - Apelujemy do prezydenta, by w trybie pilnym zwołał posiedzenie RBN, bo bezpieczeństwo zdrowotne narodu jest coraz bardziej zagrożone - oświadczył w piątek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Koronawirus w Polsce wciąż nie jest w odwrocie. W piątek poinformowano o 1587 nowych przypadkach, rekordowej dobowej liczbie zakażeń od początku epidemii. Najwięcej, 295 zachorowań, zanotowano w woj. mazowieckim.

Zakażeń przybywa, co zdaniem Ministerstwa Zdrowia jest efektem zwiększonych kontaktów międzyludzkich. Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz zapowiedział wprowadzenie nowych obostrzeń w strefach żółtych i czerwonych. Dodał, że minister zdrowia przedstawi te informacje w przyszłym tygodniu. 

Odnosząc się do tej sytuacji na briefingu w Senacie Tomasz Grodzki (KO) powiedział na konferencji prasowej, że "nie widać tendencji do zwolnienia biegu choroby". Jak podkreślił, "strategia jesienna, która została opracowana w ministerstwie zdrowia nie działa".

Zobacz także

Marszałek Senatu: Bezpieczeństwo zdrowotne narodu jest coraz bardziej zagrożone

Marszałek Senatu apelował o zachowanie dystansu społecznego i zasad higieny, ale - jak podkreślił - to nie wystarczy. Według marszałka Senatu "istnieje pilna potrzeba podjęcia kompleksowych działań i przygotowania na coś, co już doszło do Polski: drugiej fali pandemii, która jeszcze nie zderzyła się z falą infekcji grypowych czy przeziębień".

Ale musimy być na to przygotowani. Tymczasem nie ma szczepionek na grypę, nie ma planu, nie testuje się ludzi bezobjawowych, którzy są z punktu widzenia epidemiologicznego potencjalnie bardzo niebezpieczni, bo roznoszą nieświadomie zakażenie.

Tomasz Grodzki, marszałek Senatu

"Apelujemy do prezydenta, by w trybie pilnym zwołał posiedzenie RBN, bo bezpieczeństwo zdrowotne narodu jest coraz bardziej zagrożone, a rząd zajmuje się kolejnymi przetasowaniami w koalicji" - oświadczył marszałek. 

Głos ws. alarmującego wzrostu zakażeń koronawirusem zabrał na piątkowej konferencji także europoseł KO, były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. "Oczekujemy od premiera informacji w sprawie szczepionek przeciw grypie, zabezpieczenia lekarzy rodzinnych oraz środków bezpieczeństwa" - podkreślał.

To nie jest apel, to jest oczekiwanie od premiera - wynurzcie się w końcu z tej Nowogrodzkiej, przestańcie się układać kto, jaką spółkę przejmie, tylko zajmijcie się ludźmi.

Europoseł KO Bartosz Arłukowicz

"Oczekujemy od premiera precyzyjnej informacji - ile jest zabezpieczonych szczepionek przeciw grypie, jak zostali zabezpieczeni lekarze rodzinni, którzy zostali wysłani na pierwszy front i w końcu, jak jesteśmy zabezpieczeni pod względem środków ochronnych, maseczek czy płynów dezynfekcyjnych" - dodał były minister zdrowia.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Twitter