Zamknij

Premier o zaopatrzeniu szpitali. "W magazynach mamy ponad 2 tys. respiratorów"

19.10.2020 15:49
Mateusz Morawiecki
fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Mateusz Morawiecki poinformował w poniedziałek, że w związku z epidemią dokonywane są zakupy sprzętu specjalistycznego. - W leczenie koronawirusa zaangażowanych jest około 600 respiratorów, prócz tego wolnych jest 810, a w magazynach znajduje się ich ponad dwa tysiące - przekazał premier.

Epidemia koronawirusa nie ustępuje. - Trzeba przygotować się na wszystkie możliwe scenariusze, również te najgorsze - mówił w poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia dodał, że liczba zakażeń jeszcze w tym tygodniu może osiągnąć nawet 15 czy 20 tysięcy.

Mateusz Morawiecki na briefingu podczas wizyty w Składnicy Agencji Rezerw Materiałowych w Tomaszowie Mazowieckim powiedział, że szpitale - które są na pierwszej linii walki z koronawirusem - muszą mieć odpowiednie zaopatrzenie w sprzęt. - Dlatego Agencja Rezerw Materiałowych i inne agendy państwowe w ciągu ostatnich kilku miesięcy dokonały ogromnych zakupów sprzętów. Wśród tych zakupów znalazło się około pół miliarda rękawiczek, masek, kilkanaście milionów tych najbardziej zaawansowanych masek dla medyków: FFP2, FFP3 - zapasy na najbliższych parę miesięcy - wyliczał premier.

Zobacz także

Morawiecki: W magazynach jest jeszcze ponad 2 tys. respiratorów

Jak mówił, jednocześnie dokonywane są zakupy bardziej specjalistycznego sprzętu, jak kardiomonitory czy respiratory. - Jeśli chodzi o respiratory, to dzisiaj w leczenie Covid-19 zaangażowanych jest około 600 respiratorów w odpowiednich miejscach w szpitalach. Prócz tego wolnych dzisiaj jest 810 respiratorów, ale tu, na magazynach w tym miejscu i w innych miejscach w Polsce jest ponad dwa tysiące respiratorów, które są dystrybuowane do szpitali - poinformował Morawiecki.

Przekazał też, że tylko w zeszłym tygodniu z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych wyjechało 350 respiratorów i około 300 kardiomonitorów do blisko 100 szpitali.

Morawiecki poinformował, że "z chłodni w magazynie Agencji Rezerw Materiałowych wyjechał lek remdesivir", który wspomaga leczenie COVID-19. - Tego leku w minionych miesiącach zamówiliśmy 80 tys. dawek. W tym miesiącu 20 tys. i w przyszłych po 20 tysięcy - zaznaczył.

- Podobnie szczepionki na grypę. W minionym roku szczepionek na grypę było 1,4 mln. Dzisiaj jest 3 mln i w zamówieniach kolejne miliony szczepionek - przekazał premier.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Twitter