Zamknij

Mini-lockdown w Polsce? Wirusolog: Będzie 3,5 tys. zakażeń dziennie

03.10.2020 15:54

3 października padł nowy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. Resort zdrowia twierdzi, że nic się nie zmienia w przebiegu epidemii i spokojnie planuje nowe regulacje epidemiczne, które mają wejść w życie dopiero 15 października. – Nie ma na co czekać – mówi w rozmowie z Radiem ZET wirusolog dr Paweł Grzesiowski. 

Dr Paweł Grzesiowski
fot. KAMIL PIKLIKIEWICZ/Dzien Dobry TVN/East News

Epidemia koronawirusa w Polsce przyspiesza, mimo że rzecznik ministerstwa zdrowia twierdzi, że nic się nie zmienia w przebiegu epidemii, a Polacy powinni ''przyzwyczaić się'' do rekordowych wyników zakażeń koronawirusem. Koronawirusem od 4 marca zakaziły się 98 140 osoby, z których 2 604 zmarło. W sobotę 3 października resort zdrowia poinformował o potwierdzeniu 2367 nowych przypadków koronawirusa – to największy dobowy wzrost zakażeń od początku epidemii. Z powodu COVID-19 zmarły kolejne 34 osoby, 32 miało choroby współistniejące. Najmłodsza ofiara miała 36 lat.

Koronawirus. Dr Grzesiowski: liczba zakażeń wzrośnie do 3,5 tysiąca dziennie

Z dnia na dzień liczba zakażeń koronawirusem rośnie. Dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z Radiem ZET przewiduje, że w przyszłym tygodniu możemy dojść do 3,5 tys. nowych przypadków koronawirusa dziennie. Wirusolog twierdzi, że rząd zwleka z wprowadzeniem nowych obostrzeń w żółtych i czerwonych strefach. – Ograniczenia powinny być wprowadzane już od poniedziałku – mówi Radiu ZET. 

Potrzebny jest mini-lockdown. W strefach żółtych i czerwonych wesela nie powinny w ogóle się odbywać, a w większych miastach (poza strefami) należy ograniczyć imprezy, konferencje czy wydarzenia

DOKTOR PAWEŁ GRZESIOWSKI

Doktor Grzesiowski dodaje, że znów powinniśmy zadbać o siebie samych, spowolnić epidemię i pomóc polskiej służbie zdrowia. 

Zobacz także

Żołte i czerwone strefy od 3 października

Od soboty 3 października dodatkowe obostrzenia obowiązują w 51 powiatach. 17 z nich jest w strefie czerwonej, a 34 w żółtej. W strefie czerwonej jest m.in. Sopot, a w żółtej m.in. Gdańsk, Gdynia, Rzeszów, Kielce, Nowy Sącz i Szczecin.

Strefa czerwona obejmuje powiaty: aleksandrowski i żniński w woj. kujawsko-pomorskim; białostocki w woj. podlaskim; działdowski w woj. warmińsko-mazurskim; gostyński, krotoszyński i międzychodzki w woj. wielkopolskim; głubczycki w woj. opolskim; kartuski i miasto na prawach powiatu Sopot w woj. pomorskim; kłobucki w woj. śląskim; limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański w woj. małopolskim; łęczyński w woj. lubelskim i otwocki w woj. mazowieckim.

Strefa żółta obejmuje zaś powiaty: bartoszycki, iławski i nidzicki w woj. warmińsko-mazurskim; bełchatowski, piotrkowski i wieluński w woj. łódzkim; brzeski i oleski w woj. opolskim; bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, miasto na prawach powiatu Gdańsk, miasto na prawach powiatu Gdynia, pucki, słupski i wejherowski w woj. pomorskim; dębicki, miasto na prawach powiatu Rzeszów i mielecki w woj. podkarpackim; janowski w woj. lubelskim; kielecki i miasto na prawach powiatu Kielce w woj. świętokrzyskim; nowosądecki, miasto na prawach powiatu Nowy Sącz, suski i wadowicki w woj. małopolskim; miasto na prawach powiatu Szczecin w woj. zachodniopomorskim; ostrowski i wolsztyński w woj. wielkopolskim; przasnyski i żyrardowski w woj. mazowieckim; trzebnicki w woj. dolnośląskim i wysokomazowiecki w woj. podlaskim.

Zobacz także

Strefa żółta i czerwona - jakie obostrzenia? 

Obecnie w strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Radio ZET