Zamknij

Luzowanie obostrzeń. Od 17 lipca zmiany dotyczące imprez w plenerze

30.06.2020 17:19
koncert
fot. Shutterstock.com

Zmiana regulacji dotyczących wydarzeń artystycznych i rozrywkowych organizowanych w otwartej przestrzeni. Od 17 lipca będzie w nich mogło uczestniczyć więcej niż 150 osób pod warunkiem zachowania zasad dystansu społecznego.

O nowym rozporządzeniu poinformowało we wtorek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W komunikacie opublikowanym na stronie resortu kultury przypomniano, że "od 20 czerwca prowadzenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki może być organizowane w pomieszczeniach, w tym w salach koncertowych, klubach muzycznych, halach widowiskowo-sportowych oraz na otwartym powietrzu - w amfiteatrach i muszlach koncertowych, a także na otwartych i półotwartych obiektach sportowych".

Od 17 lipca zmienią się regulacje dotyczące imprez na powietrzu. W wydarzeniach rozrywkowych organizowanych w plenerze będzie mogło uczestniczyć więcej osób.

Zobacz także

Koronawirus. Imprezy w plenerze - mniej obostrzeń

"Od 17 lipca zmienią się regulacje dotyczące wydarzeń artystycznych i rozrywkowych organizowanych w otwartej przestrzeni – będzie w nich mogło uczestniczyć więcej niż 150 osób pod warunkiem zachowania zasad dystansu społecznego" - czytamy.

Jak wyjaśniło MKiDN, w przypadku kin, teatrów, sal koncertowych, klubów muzycznych, hal widowiskowo-sportowych, amfiteatrów i muszli koncertowych zasady te polegają na udostępnieniu do 50 proc. liczby miejsc na sali oraz obowiązkowemu zakrywaniu nosa i ust przez uczestników wydarzenia.

Zobacz także

Na stadionach otwartych lub półotwartych, z miejscami siedzącymi lub bez - obok konieczności zakrywania nosa i ust przez uczestników wydarzenia - obowiązują zasady udostępnienia do 25 proc. liczby miejsc na widowni (uczestnicy zajmują co czwarte miejsce, w rzędach naprzemiennie), a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni - zachowania odległości 2 m pomiędzy widzami.

W przypadku imprez plenerowych od 17 lipca należy zapewniać co najmniej 5 m kw na osobę, wyznaczyć znakami poziomymi miejsca dla publiczności uwzględniające zachowanie dystansu oraz wyraźnie oddzielić i oznaczyć teren dla widowni, aby uniemożliwić publiczności mieszanie się np. ze spacerowiczami.

Uczestnicy imprez plenerowych muszą zachowywać 2-metrową odległość od siebie, a także zakrywać nosy i usta, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 2 m od innych osób.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP