Zamknij

Najwyższy w kraju wskaźnik zachorowań. Miasto zamyka szkoły i przedszkola

19.02.2021 13:57
WOT
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Epidemia koronawirusa znów przyspiesza. W związku z najwyższym w Polsce wskaźnikiem zachorowań wynoszącym 15,27 na 10 tys. mieszkańców gmina Nidzica podjęła decyzję o tymczasowym zamknięciu wszystkich szkół i przedszkoli. Na razie obostrzenia wprowadzono na tydzień.

Trzecia fala koronawirusa to nie jest zjawisko, które czeka nas w przyszłości, tylko staje się w Polsce faktem - powiedział  Adam Niedzielski. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek 19 lutego o 8777 nowych zakażeniach koronawirusem. Najwięcej przypadków zanotowano na Mazowszu – 1427. Zmarło 241 osób.

Obecne wzrosty zakażeń to według rzecznika resortu zdrowia "pokłosie naszej mobilności, zwiększonej aktywności". - Systematycznie spadające wyniki uśpiły troszeczkę naszą społeczną czujność. Ten okres, który był dla nas ciężki psychicznie [...] odreagowaliśmy w pewien sposób po poluzowaniu obostrzeń, po otwarciu galerii handlowych. Ta dynamika naszych kontaktów międzyludzkich wzrosła - wskazał Wojciech Andrusiewicz i zaapelował, by nadchodzący weekend spędzić odpowiedzialnie.

"Czarne strefy" wracają. Nidzica ma najwyższy w kraju wskaźnik zachorowań

W Nidzicy odnotowano w piątek 50 nowych przypadków zachorowań, co sprawia, że wskaźnik zachorowań na 10 tys. mieszkańców wynosi 15,27 i należy do najwyższych w kraju. - Sytuacja w powiecie nidzickim jest poważna, wysoka liczba zachorowań utrzymuje się od kilku dni - powiedział warmińsko-mazurski inspektor sanitarny Janusz Dzisko. Dodał, że sytuacja epidemiczna pogarsza się także w powiatach bartoszyckim i kętrzyńskim.

Burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala w mediach społecznościowych poinformował, że decyzja o zamknięciu szkół i przedszkoli wynika "z troski o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i ich rodzin".

- W związku z najwyższym wskaźnikiem zachorowań w Polsce [...] podjęliśmy decyzję o tymczasowym zamknięciu wszystkich gminnych szkół i przedszkoli. Zajęcia będą się odbywać w formie zdalnej do końca przyszłego tygodnia, tj. do 26 lutego 2021 roku - poinformował Paliński.

W związku z koniecznością odbycia kwarantanny zdalnie pracuje m.in. starosta nidzicki Marcin Paliński. - Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia przedstawianymi w codziennych raportach Powiat Nidzicki posiada bardzo duży wskaźnik zachorowań, co powoduje, że sytuacja robi się coraz bardziej poważna. Z tego względu apeluję do Państwa o zachowanie szczególnej ostrożności podczas swoich codziennych obowiązków - zaapelował w mediach społecznościowych Paliński.

W piątek w warmińsko-mazurskim odnotowano 722 zachorowania, 5 osób zmarło. Średni współczynniki zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców w regionie wynosi 5,15 i jest najwyższy w kraju. Trudna sytuacja panuje także w Olsztynie (współczynnik 12,34).

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP