Zamknij

Koniec z zakupami i urzędem bez maski? Z nakazu zwolnieni są tylko nieliczni

07.08.2020 23:35
Koronawirus w Polsce
fot. PAP

Od soboty, 8 sierpnia, obowiązuje zmienione rozporządzenie ws. zakrywania ust i nosa. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapowiedział, że zwolnienie z tego obowiązku w przestrzeniach zamkniętych obowiązuje jedynie nielicznych Polaków. 

Obostrzenie dotyczące zasłaniania twarzy i nosa bywało w ostatnich tygodniach i miesiącach bagatelizowane przez wielu Polaków. Obrazki z brakiem maseczek, chust lub przyłbic w sklepach, ale i skupiskach (wiece, plaże, imprezy masowe) uwidoczniły, że przestaliśmy bać się epidemii, mimo coraz gorszych raportów dot. nowych zakażeń.

Resort zdrowia zareagował na kolejne rekordy nowych zakażeń. W nowym rozporządzeniu silniej zaakcentował nakaz noszenia maseczek, chust, przyłbic i innych form zasłaniania twarzy. Dziś wieczorem w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie rady Ministrów w sprawie „ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”.

Nakaz zasłaniania twarzy niemal bez wyjątków. W jakich okolicznościach?

Zobacz także

Wiceminister Janusz Cieszyński objaśnił, że rozporządzenie obowiązuje od soboty, a więc wchodzi niemal z chwilą ogłoszenia. Jakie zmiany dokonano względem pierwotnej wersji?

Z uwagi na fakt, że obserwujemy coraz częstsze lekceważenie obowiązku zasłaniania nosa i ust, co może skutkować nowymi zakażeniami, oraz biorąc pod uwagę opinie lekarzy, którzy nie widzą istotnych przeciwskazań do noszenia masek, zdecydowaliśmy się, że od soboty z obowiązku zakrywania nosa i ust w sklepach, urzędach czy transporcie zwalniają ściśle określone w rozporządzeniu wskazania. Poza nimi obowiązek zasłaniania twarzy jest powszechny

– powiedział wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński.

Kto zwolniony z nakazu?

Wyłączenia od tej zasady obejmą m.in. osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualna w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, a także osoby mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

Zobacz także

W czwartek, 7 sierpnia, resort zdrowia informował o obostrzeniach dotyczących najbardziej zagrożonych epidemią powiatów w Polsce (tzw. czerwonych i żółtych stref). W tej sprawie również pojawiło się dziś rozporządzenie, zakłada ono m.in. wyodrębnienie dwóch stref: czerwonej i żółtej. Strefa czerwona obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński.

Stefa żółta obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.

RadioZET.pl/PAP