Zamknij

Niemcy. Obowiązkowy test na koronawirusa dla przyjezdnych. Z jakich państw?

01.08.2020 13:35
Niemcy
fot. Lotnisko w Berlinie/Wikimedia.Commons/callflier001

Każda osoba, przybywająca do Niemiec z miejsca określonym mianem "obszarów ryzyka", musi poddać się testowi na obecność koronawirusa - pisze Wirtualna Polska. Do takowych zaliczono właśnie trzy regiony Hiszpanii. 

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 870 zakażeń koronawirusem i siedem zgonów wywołanych Covid-19 - podał w piątek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Oznacza to, że zauważalna od kilku dni tendencja wzrostowa pozostaje bez zmian. W czwartek RKI informował o 902 nowych przypadkach zakażeń i sześciu zgonach. Ocenia się, że odsetek zakażeń na milion mieszkańców RFN wynosi obecnie 2521, podczas gdy na świecie nie przekracza on 2215 na 1 mln.

Całkowita liczba zakażeń w Niemczech wynosi obecnie 208 698. Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", który powołuje się na dane z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, stosującego własną metodologię obliczeń, twierdzi, że liczba zakażeń jest jeszcze wyższa i wynosi 209 664.

Testy na koronawirusa dla przyjezdnych

Dlatego od przyszłego tygodnia będą u naszych zachodnich sąsiadów obowiązywały przepisy dotyczące przebadania na obecność koronawirusa każdej osoby przyjeżdżającej obszarów tzw. wysokiego ryzyka epidemicznego.

Osoby podróżujące do Niemiec z regionów będących na liście wysokiego ryzyka muszą na granicy zaprezentować negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin lub poddać się mu na lotnisku. W przeciwnym razie zostaną poddane 14-dniowej kwarantannie.

Zobacz także

Jak podaje Wirtualna Polska, Instytut Kocha umieścił na liście "obszarów ryzyka" 130 krajów świata, w większości jednak spoza Unii Europejskiej. Jedynym przedstawicielem Wspólnoty jest Luksemburg. W gronie rejonów "ryzykownych" znalazły się natomiast takie kraje, jak: USA, Rosja, Turcja, Izrael, Afganistan, kilka państw afrykańskich (np. Maroko), ale też europejskie spoza UE, jak Serbia czy Bośnia i Hercegowina.

O tym, który kraj jest klasyfikowany jako obszar ryzyka, decydują wspólnie: Ministerstwo Zdrowia, Biuro Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec. Najważniejszym kryterium jest liczba nowo zakażonych osób w ciągu ostatnich siedmiu dni. Jeśli jest ich więcej niż 50 na 100 000 mieszkańców, kraj jest uznawany za obszar ryzyka

- czytamy na WP. Na decyzję niemieckich resortów wpływ mają: także lokalny bądź ogólnokrajowy charakter epidemii ilość testów oraz metody działania władz poszczególnych państw. Jako tego typu obszary można sklasyfikować także regiony poszczególnych krajów, bez uznawania za takowe całych państw. 

LISTA OBSZARÓW RYZYKA - PRZYJEŻDŻAJĄC Z TYCH KRAJÓW DO NIEMIEC, MUSISZ PODDAĆ SIĘ BADANIU NA COVID-19

Przykładem jest tutaj piątkowa decyzja o uznaniu za "obszary ryzyka" Katalonii, Aragonii i Nawarry - trzech jednostek administracyjnych Hiszpanii (mimo, że cała Hiszpania nie została objęta tą dyspozycją). Podróżujący z tych regionów będą musieli przejść obowiązkowy test na Covid-19.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/wp.pl